Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Unikátní výstava zavzpomíná na Svatého Václava

10.11.2008 00:00 | ZaKulturou
Unikátní výstava Svatý Václav – ochránce České země se bude konat v prostorách Kláštera svaté Anežky České Národní galerie v Praze a to od 19. prosince 2008 až do 8. března 2009.

Výstava připravovaná při příležitosti 1100. výročí narození dědice České země, mučedníka a hlavního patrona našeho národa, si klade za cíl seznámit návštěvníky s vývojem úcty k tomuto nejznámějšímu českému světci v průběhu staletí tak, jak se o to svými díly pokusili přední umělci, zejména malíři a sochaři. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět drahocenné předměty, které byly po desetiletí skryty v depozitářích, a které reprezentují kořeny, hloubku a šíři svatováclavské tradice.

Vystaveno bude na padesát exponátů – obrazů, soch, liturgických předmětů, mincí, grafik a předmětů uměleckého řemesla. Mezi nimi také nejstarší svatováclavské památky, jako je např. meč sv. Václava, svatováclavský střevíc nebo svatováclavská přilbice. K vidění však bude také originál Palladia země české, které nebylo vystaveno od roku 1945. V neposlední řadě budou představeny umělecké předměty pokladu Staroboleslavské kapituly nebo Svatovítského pokladu Metropolitní kapituly u Svatého Víta.


Přidej komentář