Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V kině Evald proběhne přehlídka současných skandinávských filmů

29.01.2008 00:00 | ZaKulturou
Od 31. ledna do 6. února 2008 proběhne v kině Evald přehlídka současných skandinávských filmů. Diváci uvidí jedny z nejzajímavějších titulů, které v této oblasti vznikly v novém tisíciletí. Přehlídku tvoří celkem devět celovečerních hraných filmů rozdělených do tří programových sekcí.

První a zároveň nejširší sekce nazvaná Debuty je věnovaná začínajícím režisérům, jejichž snímky získaly ocenění na prestižních mezinárodních festivalech. Přehlídku zahájí fatalistický příběh z islandských fjordů režiséra Dagura Káriho Albín jménem Nói. V dalších dnech budou následovat: příběh osudové lásky pojednaný formou sofistikované hry s filmovým uměním nazvaný Rekonstrukce, komediální povídkový film skupiny norských režisérů s titulem v duchu absurdního humoru snímku Utopie - Nejvíc lidí žije v Číně, švédská komedie Josefa Farese Honem! Honem! nebo černohumorný snímek Barda Breiena Kurz negativního myšlení o tom, že myslet negativně může mít také svůj pozitivní efekt (Norsko, 2007).

V sekci Mistři, která je věnovaná tvůrcům již zvučnějšího jména, bude uveden zatím poslední snímek finského režiséra Akiho Kaurismakiho Světla v soumraku, v němž autor svým typickým stylem plným jemného humoru i nostalgických tónů vypráví příběh jednoho obyčejného hrdiny. Proslulosti Kaurismakiho sice další režisér Henrik Ruben Genz nedosáhl, přesto patří k ostříleným filmařům a jeho milostné drama Číňan právem získalo ocenění i na MFF Karlovy Vary.

Ženský pohled, to je třetí a poslední sekce přehlídky, v níž diváci uvidí populární snímek Lone Scherfigové Italština pro začátečníky o pětici obyvatel jednoho švédského městečka, které pojí podobná nešťastná povaha, život bez partnera a večerní kurzy italštiny. Celou sekci a zároveň i přehlídku zakončuje snímek Bratři dánské režisérky Susan Bierové, které se podařilo vytvořit přesvědčivý psychologický portrét rodiny procházející citovou krizí.


Přidej komentář