Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Purkrabství Pražského hradu září o svátcích betlémy i zlato Inků

22.12.2008 00:00 | ZaKulturou
Výstavami Betlémy a Prokletí zlata – 1000 let Zlata Inků žije i během svátků Nejvyšší purkrabství Pražského hradu. Tradiční dějiště Letních shakespearovských slavností se letos veřejnosti otevírá i o svátcích a na Nový rok: právě během Vánoc očekávají pořadatelé obou výstav největší nápor návštěvníků.

Jak uvedla mluvčí výstavy Betlémy Magdalena Bičíková z pořadatelské AGENTURY SCHOK, expozici historických i současných betlémů navštěvuje denně 300 a o víkendech až 600 lidí. V případě výstavy inckého zlata, kde je agentura spolupořadatelem, se celková návštěvnost od jejího zahájení 1. listopadu blíží číslu 25 000: expozice jen výjimečně zapůjčených předmětů z Muzea zlata v peruánské Limě bude v Purkrabství k vidění až do konce května 2009. Otevřena je denně od 10ti do 18ti hodin, zavřeno bude pouze na První svátek vánoční a na Silvestra. Na Betlémy lze zajít každý den od 9ti do 17ti hodin – už třetí ročník výstavy je tu v provozu bez přerušení až do 4. ledna.
Zatímco u Inků se lidé nejdéle zastavují ve videoprojekci, aby vyslechli napínavou legendu o „prokletém zlatě“, největší atrakcí Betlémů je patrně scéna sto let staré jesličkové hry, která Pražany bavila před více než sto lety. Populární jsou i exponáty z perníku, model keramického betlému určeného původně pro Chrám sv. Víta od významné české výtvarnice Heleny Johnové a půvabné betlémy mechanické. Lákadlem výstav jsou i jejich instalace, navozující v obou případech tajuplnou atmosféru dávných časů.
Více o obou akcích najdete na www.shakespeare.czPřidej komentář