Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ve Stromovce se bude slavit mexický svátek mrtvých

29.10.2008 00:00 | ZaKulturou
Už počtvrté se chystá na 1. listopadu 2008 od 16 do 20 hodin ve Stromovce poblíž Šlechtovy restaurace oslava tradičního mexického svátku mrtvých. Rok od roku se tato akce setkává s větším ohlasem, loni ji navštívilo kolem 250 diváků.

A co bude letos na programu? Zdobení cukrových lebek, ochutnávka svátečního pokrmu „Pan de Muerto“, výklad jednotlivých atributů typického mexického oltáře, dílna na výrobu domácích oltáříků, výroba lampionů inspirovaná barevnými mexickými ubrousky „papel picados“, taneční performance Antonie Svobodové Krvavý měsíc, taneční performance J.Komárka a A.Miltnerové „Tanec o smrti a divadelní představení A.Duchaňové a L.Marquezové.

U starých Mexičanů nebyly život a smrt v takovém protikladu jako u nás. Život pokračoval ve smrti, a naopak, smrt nebyla přirozeným ukončením života, ale jen jednou fází nekonečného koloběhu. Život, smrt i znovuzrození byly jen různými etapami neustále se opakujícího vesmírného procesu. Oslavy Dne mrtvých v Mexiku spojuje přesvědčení a víra, že kvalitu vezdejšího života ovlivňuje do značné míry naše chování k „našim" mrtvým.


Přidej komentář