Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava exotických motýlů opět v trojské zahradě

07.04.2008 00:00 | ZaKulturou
Každoročně jedna z nejnavštěvovanějších akcí v trojské botanické je zde. Až do 27. dubna 2007 můžete ve skleníku Fata Morgana navštívit výstavu exotických motýlů. Ta je pro veřejnost otevřena denně včetně pondělí od 9 do 18 hodin.

Asi nejefektněji vypadá Morpho peleides, jehož vrchní strany křídel zdobí nádherná modrá barva. Motýli přitahují kvasící banánové plody, kterými budou po celou dobu výstavy živeni ze speciálních krmítek. Tento motýl vyzrává nad svými predátory tím, že ze žlázy mezi předníma nohama vypouští nepříjemný zápach. Motýl je doma ve Střední a Jižní Americe. Méně efektní je motýl druhu Parthenos Sylvia, který je doma v pásmu od Srí Lanky po Papuu - Novou Guineu.

Mezi klenoty letošní výstavy určitě patří Cethosia biblis, kterýžto motýl je hojně rozšířen v pásmu ohraničeném severní Indií, Čínou, Malajsií a Filipínami. Stoupenci východního náboženství, zejména pak buddhismu si prý na spodní straně křídel tohoto motýla mohu předčítat z nejslavnější knihy světa – Bible. Pokud nevěříte, na rubu křídel najdete „jen“ oranžově červené zbarvení s bílými, černě lemovanými linkami, které tvoří krajkový vzor.


Přidej komentář