Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava představuje různé tváře Staroměstského náměstí

18.04.2008 00:00 | ZaKulturou
Na Staroměstské radnici v Sále architektů je nově otevřena výstava Srdce města, shrnující a ilustrující základní problematiku vývoje Staroměstského náměstí. Návštěvníci ji mohou zdarma shlédnout až do konce června.

„Staroměstské náměstí je jedinečné architektonické muzeum se čtyřiceti šesti domy, které mají svoji vlastní historii. Tuto historii jsme se pomocí výstavy snažili zmapovat. Začínáme veřejně diskutovat o tom, jak bude jedno z nejhezčích míst Prahy vypadat za dvacet, třicet nebo sto let,“ řekl pražský primátor Pavel Bém.

V prostorách Sálu architektů jsou prezentovány dosavadní výsledky archeologických průzkumů Staroměstské radnice, poznatky geologů, urbanistů i historiků. Výstava tak dává jedinečnou možnost sledovat proměny někdejšího tržiště a místa pro soudy a popravy v místo, kde se odehrávala řada významných starších i novodobých historických událostí. Divákovi procházku historií umožní mnoho dochovaných starých pohledů Prahy a škála fotografií z posledních 150 let.

Výstava zároveň nabízí veřejnosti možnost shlédnout na jednom místě průřez návrhů na podobu Staroměstské radnice tak, jak byly vypracovány v osmi soutěžích na přestavbu a později dostavbu radnice mezi lety 1899 -1988. Prestižních soutěží se účastnili významní architekti a jejich představy odráží velmi zajímavě architektonickou úroveň a cítění doby. Řada z nich je velmi odvážných, někdy kontroverzních.Přidej komentář