Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava představuje tvorbu fotografa Bruna Barbeye

14.10.2008 00:00 | ZaKulturou
Až do 29. listopadu 2008 trvá výstava Květen 1968 ve Francii francouzského fotografa Bruna Barbeye v galerii Francouzského institutu ve Štěpánské ulici v Praze 1. Barbeyovy fotografie připomínající čtyřicáté výročí květnových demonstrací, stávek a nepokojů patří mezi nejslavnější dokumenty té doby. Pražská výstava je přitom výjimečná: zhruba polovina z jednapadesáti černobílých snímků totiž ještě nebyla na žádné výstavě prezentována.

Bruno Barbey fotografoval během událostí ve Francii v květnu 1968 na mnoha místech, hlavně na Sorbonně v Paříži, v divadle Odeon, v továrně Renault v době stávky a také v pařížské Latinské čtvrti. Ta byla oblepena letáky a probíhaly tu bouřlivé manifestace. „Celé týdny jsem měl oblečení nasáklé pronikavým pachem slzného plynu,“ vzpomíná ve své explikaci k pražské výstavě Bruno Barbey. „Byla to velká revolta mladých, kteří žili v jedné z nejbohatších zemí na světě, než přišla v roce 1973 ropná krize,“ napsal návštěvníkům výstavy fotograf, který se tehdy ocitl přímo v centru střetů mezi studenty a policií.

Působivou expozici připravil Francouzský institut ve spolupráci s agenturou Magnum, jíž je Barbey členem od roku 1966. „Příprava takto prestižní výstavy je organizačně vždy velmi náročná, ale to nejlepší nakonec,“ uvedla při slavnostním otevření výstavy ředitelka Francouzského institutu Olga Poivre d’Arvor. Ta považuje výstavu jednu z klíčových akcí celoročně probíhající Francouzské sezóny, kterou Institut tento rok představuje v České republice kulturu Francie.

Výstava Květen 1968 ve Francii je otevřena ve denně kromě neděle od 10 do 19 hodin, v sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup pro veřejnost je volný.


Přidej komentář