Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava státních vyznamenání v Hrzánském paláci se otevírá veřejnosti

rad_slona_clanek
28.01.2009 00:00 | ZaKulturou
Hrzánský palác nedaleko Pražského hradu se po celý únor otevírá veřejnosti. Od 3. února zde budou denně k vidění nejvyšší státní vyznamenání 27 členských zemí Evropské unie. Úřad vlády ČR tuto unikátní výstavu pořádá ve spolupráci se všemi státy unie, Kanceláří prezidenta republiky, Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. Záštitu převzali předseda Evropské rady a český premiér Mirek Topolánek a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Mezi nejcennější exponáty výstavy patří dánský Řád slona, založený již v polovině 15. století. V současné době je udělován zpravidla jen členům panovnických rodů, spřízněných s dánským královským rodem, a hlavám států. Na českém území byl pouze třikrát, jeho nositeli byli Tycho de Brahe, polní maršál Karel I. kníže Schwarzenberg a prezident Tomáš G. Masaryk. Řád se po smrti nositele vrací do Dánska, proto není zastoupen ve faleristických sbírkách a téměř se nevystavuje.
Nejrozsáhlejší kolekci zapůjčili Španělé, a to Řád Isabely Katolické. Ten bude na výstavě představen ve všech třídách, a to v různých formách udělovaných zvlášť mužům a zvlášť ženám. Obdobně rozsáhlou kolekci poskytli Maďaři, Záslužný řád Maďarské republiky v občanské i vojenské skupině a zároveň s tzv. miniaturami.
Návštěvník má možnost vidět již klasické evropské řády, jako francouzský Řád čestné legie či švédský Řád polární hvězdy, ale také vyznamenání nových evropských zemí např. Řád svobody Slovinské republiky. Shlédnout však bude možné také vyznamenání, jejichž kontinuita byla přerušena komunistickým obdobím – polský Řád bílé orlice, lotyšský Řád tří hvězd, bulharský Řád svatých Cyrila a Metoděje nebo Řád rumunské hvězdy.
Otevřeno denně a zdarma
Výstava s názvem Krása evropské falerestiky – Vyznamenání členských zemí Evropské unie bude přístupná od 3. února do 1. března 2009, a to od 10 – 17 hodin v prostorách Hrzánského paláce, který se nalézá v ulici Loretánská 9 na Praze 1. Vstupné je volné. Další informace jsou na speciálním webu http://faleristika.vlada.cz.Přidej komentář