Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava: František Thomayer - Zahradní architekt

zahrada-mapa
13.12.2008 00:00 | ZaKulturou
Od 12.12. do 22.2. potrvá výstava v rámci Národního zemědělského muzea s názvem František Thomayer - Zahradní architekt. Tento nový autorský výstavní projekt NZM Praha se věnuje významnému představiteli českého zahradnictví přelomu 19. a 20. století a je dobrou příležitostí připomenout si odkaz tohoto vynikajícího zahradníka pro současnou generaci zahradníků. Péčí Národního zemědělského muzea Praha byl zpřístupněn velmi rozsáhlý archiv projektů, který – kromě jiného – představuje i badatelskou základnu pro interpretaci autorské tvorby Františka Thomayera.

Přístup tvůrců výstavy umožňuje nahlédnout do profesního a společenského života poslední čtvrtiny 19. století, kdy se František Thomayer stává městským zahradníkem královského hlavního města Prahy. V této souvislosti je nutné připomenout, že v rámci své funkce městského zahradníka přímo ovlivnil vznik nebo se osobně podílel na uspořádání nejvýznamnějších pražských parků, které jsou dodnes neodmyslitelnou součástí systému zeleně hlavního města Prahy.
Skutečným oborovým pokladem archivu NZM Praha jsou celé zachované projekty nebo jejich části, které vznikly činností soukromého ateliéru Františka Thomayera. Tyto projekty se týkají řady dodnes existujících objektů (zámecké parky, veřejné či lázeňské parky, soukromé zahrady apod.).
Součástí výstavy bude také interaktivní doprovodný program pro děti a mládež i pro dospělé.Přidej komentář