Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Žhavá brazilská bossanova ovládne 16. března Palác Akropolis

brazil_clanek
09.03.2009 00:00 | ZaKulturou
Virtuózní maďarský saxofonista Tony Lakatos se třemi brazilskými a jedním italským hudebníkem přiveze 16. března v rámci série Jazz Meets World do pražského Paláce Akropolis žhavé rytmy a melodie z Rio de Janeira – poctu legendárnímu autorovi stylu bossanova Antoniu Carlosovi Jobimu. Tom Jobim, jak mu něžně přezdívají Brazilci, učinil z bossanovy jednu ze symbolických pohlednic Brazílie a jeho skladba „The Girl from Ipanema“ se stala čímsi jako druhou brazilskou hymnou a jednou z celosvětově nejhranějších písní. Jobim poskládal noty, jakoby shromáždil všechny brazilské duše do jediné melodie. Společný projekt Tonyho Lakatose a brazilských hudebníků dává Jobimově hudbě osobitý ráz spočívající v intenzivním dialogu mezi virtuózní hrou na saxofon a tvořivém a melodickém uměním Brazilců. Hudebníci zahrají nejen známé, ale také neznámé Jobimovy písně, a vezmou tak posluchače na krátký výlet Rio de Janeira. Tony Lakatos patří k nejvýraznějším sólovým saxofonistům, v současné době žije v Německu. Na koncertě jej doplní zpěvačka Juliana Da Silva, kytaristka Zélia Fonseca, na bicí Angela Frontera a kontrabasista Davide Petrocca.
Antonio Carlos Jobim na počátku šedesátých let představil svou hudbu v Carnegie Hall v New Yorku. Smísil brazilskou a americkou hudbu velmi originálním a naprosto přirozeným způsobem, vlídně a neokázale. A vznikl zcela nový rytmus - bossanova. Od té chvíle si Jobimovu hudbu zamilovali jazzmani a interpretovali ji největší hudebníci světa. Mezi nejlepší určitě patří nezapomenutelné nahrávky Stana Getze.
Série Jazz Meets World uvede v Paláci Akropolis kromě Tonyho Lakatose také 15. března izraelského kontrabasistu Avishaei Cohena a 23. března koncert hvězdy africké hudby, malijského písničkáře Habiba Koité s kapelou Bamada. Vstupenky na koncert Tonyho Lakatose, který začíná v 19.30, jsou k dostání v prodejně Jazz Meets World za 300 Kč, v Paláci Akropolis za 320 Kč, v sítích Ticketstream, Ticketart, Ticketportal za 355 Kč a v síti Ticketpro za 380 Kč. Sérii uvádí P&J Music v partnerství s Hlavním městem Praha a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Více info na www.pjmusic.cz, kde je také možné objednat zvýhodněnou permanentku na všechny koncerty Jazz Meets World.
TONY LAKATOS - Tribute to ANTONIO CARLOS JOBIM
16. 3. 2009, 19.30
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3
Země: H/BRA/I
Tony Lakatos – saxofon / Juliana Da Silva – zpěv / Zélia Fonseca – kytara / Angela Frontera - perkuse, bicí / Davide Petrocca - kontrabas

Tony Lakatos – saxofon
Narodil se v muzikantské rodině 13. listopadu 1958 v Budapešti. Jeho otec byl známým cikánským houslistou a stejně tak i jeho mladší bratr Roby. V šesti letech začal s hrou na housle, v patnácti vzal do ruky saxofon a profesionálním muzikantem se stal tehdy, když zvítězil v národní jazzové soutěži v roce 1977. V roce 1979 absolvoval na jazzovém oddělení budapešťské Konzervatoře Bély Bartóka. Krátce potom, v roce 1981, se přestěhoval do Německa, kde se na četných jazzových, popových i rockových nahrávkách a koncertech stal jedním z nejvýraznějších sólových saxofonistů. V roli hlavního či vedlejšího saxofonisty se Tony představil zhruba na 300 deskách a cédéčkách.
Juliana da Silva - zpěv
Juliana da Silva se narodila v São Paulu v Brazílii a do všeobecného povědomí vstoupila svými nevšedními vystoupeními. Vášnivým hlasem, jímž interpretuje brazilskou hudbu, ohromuje obecenstvo. Navíc s publikem dokáže na svých koncertech navázat zvláštní vztah: využívá k tomu směs výrazu, půvabu, humoru i zapálení pro hudbu, kterou zpívá. Stala se významnou představitelkou populární brazilské hudby. V poslední době vystupuje s pestrým repertoárem v různých uskupeních, díky nimž má možnost předvést svou obdivuhodnou všestrannost.
Zélia Fonseca - kytara
Její příběh je historií pouti, která začala v brazilském Minas Gerais a vedla až do Evropy. Svou první živou nahrávku má Zélia Fonseca z roku 1993. Od té doby si se svou partnerkou Rosannou Tavaresovou začaly budovat vlastní písňový styl. Vzdálená od rodné země, začala nahlížet brazilskou hudbu z nového úhlu a brzy objevila své afrobrazilské a indiánské kořeny. Nasloucháme-li její hře na kytaru, pak v hloubi duše vnímáme onu výbušnou a vřelou osobnost, která se v hudbě odráží.
Angela Frontera – perkuse
Angela Frontera se narodila v Minas Gerais v Brazílii v muzikantské rodině a je typickou představitelkou smísených kultur: dcera italského přistěhovalce a Brazilky s indiánskou a africkou krví. Už jako velice mladá vystupovala se známými brazilskými hudebníky. Za dobu, co žije v Evropě, se stala nepostradatelným článkem latinské hudební scény. Angela je výbornou hráčkou na perkuse, která miluje to, co dělá, a je schopná přenést při tom na publikum všechny svoje pocity. To, co se oedhrává na pódiu, je téměř nakažlivý rytmus, bohatost harmonií a neodolatelné vyzvání publika k tanci.
Davide Petrocca – konrabas
Davide Petrocca se od deseti let věnoval hře na koncertní kytaru, v sedmnácti pak přešel na kontrabas. Od té chvíle se soustředil hlavně na jazz a improvizace ve stylu latinského a moderního jazzu až po sólový kontrabas. Velkou zkušeností byla pro Davida zejména práce s řadou jazzových hudebníků, mezi nimiž byli například Monty Alexander, Bireli Lagrene a Jermaine Landsberger, kteří si ho zvali ke spolupráci při jednotlivých vystoupeních či koncertních šňůrách po celém světě.Přidej komentář