Magazín kulturního dění v Praze a okolí

„Sbohem opono“ Festival připomínající pád železné opony

20.01.2009 00:00 | ZaKulturou
V lednových dnech si mnozí vzpomněli na pro komunistickou totalitu neslavně proslulý Palachův týden, kdy „komunistické mlátičky“ v rozpětí od 15. do 19. ledna ztloukly a zatkly stovky lidí, kteří si na Václavské náměstí přicházeli pietně připomenout 20. výročí upálení Jana Palacha. Od onoho lednového týdne uplynulo dvacet let.

Festival „Sbohem opono“, který pořádá Praha 6 ve spolupráci s kinem Ořechovka, se stane jednou z prvních akcí, které budou v průběhu letošního roku připomínat zhroucení Železné opony. Festival se uskuteční od 30. ledna do 3. února. „V rámci minifestivalu si připomeneme nejen události, které pádu opony předcházely, ale podíváme se i na období, kdy se totalita za jásání velkého množství lidí z nejrůznějších sociálních vrstev i profesí upevňovala. Rovněž zamíříme i do jiných zemí tehdejšího „tábora míru a socialismu“ a podíváme se i na mravní marasmus posledních let totality,“ říká jeden z organizátorů festivalu Ivo Slavík. Vedle hraných filmů diváci zhlédnou i množství dokumentů a filmových týdeníků. Filmy budou doplněné o zasvěcené úvody historiků a filmových historiků. Žákům a studentům jsou věnovány dopolední projekce v pracovních dnech.

„Filmy jsme vybírali tak, aby i to nejpokleslejší období našich dějin bylo zachyceno pokud možno, alespoň kvalitními autory, takže bídu padesátých let uvidíme optikou Karly Kachyni (Král Šumavy) a E. F. Buriana (budovatelské drama Chceme žít),“ říká Slavík. Besedy s diváky by se měli zúčastnit i někteří tvůrci, například Jaroslava Adamová, která ztvárnila hlavní postavu ve filmu „Chceme žít“ a s pány Ladislavem Helgem a Ivanem Křížem, režisérem a autorem námětu zřejmě nejkritičtějšího zobrazení komunistického funkcionáře do roku 1989 (film Stud).

Kromě filmů je připraveno několik panelových diskusí. V rámci pátečního zahájení 30. 1. v 19.30 hod. si komentátor MF Dnes Martin Komárek pozve hosty z novinářské branže, aby zavzpomínali na okolnosti a souvislostí pádu Železné opony. V sobotu se hosté Petra Koury a Petrušky Šustrové zamyslí nad protikomunistickým odbojem v Československu i některých sousedních zemí a v pondělí si docent FSV Pavol Frič bude s hosty i diváky povídat o tom, proč v Československu takové množství lidí dobrovolně zvolilo komunismus, zatímco naši sousedé podlehli tomuto mámení za přítomnosti sovětských tanků. Jeho hosty budou především historikové, kteří se toto problematikou zabývají.

Veškerý program v kině Ořechovka je v rámci festivalu zdarma. Festival podpořila 900 tisíci korunami městská část. „Jde nejen o odporu festivalu, který umožní veřejnosti poznat historii, ale také o podporu malého klubového kina, které hraje jiné než komerční filmy a z tradičního komerčního kina se mění na sympatickou komunální kulturní instituci,“ vysvětlila radní pro kultury Ingrid Kejkrtová.

Program festivalu na www.kino-orechovka.cz. Další informace na www.praha6.cz/aktuality/akce.php?ID=428


Přidej komentář