Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Balet: Králové slunce se představí v Praze

Králové slunce
KRÁLOVÉ SLUNCE
12.07.2011 21:19 | Všichni fanoušci klasického baletu, ale i ti, kteří se zajímají o nové formy tance, budou mít možnost vychutnat si světovou taneční událost – mezinárodní baletní gala představení KRÁLOVÉ SLUNCE (KINGS OF THE SUN), které bude uvedeno v české i světové premiéře, 4. srpna 2011 v Národním divadle v Praze. Tato kulturní událost vznikla zejména díky podpoře společnosti TVEL Fuel Company, která je součástí skupiny Rosatom a která tak oslaví patnácté výročí svého založení.

Uměleckým ředitelem baletního projektu KRALOVÉ SLUNCE je známý ruský choreograf Nikita Dmitrijevskij, žák slavného českého choreografa Jiřího Kyliána. „K hostování v Praze přistupuji s velkou zodpovědností a zvláštní citlivostí. Praha je nejen rodiště Jiřího Kyliána, ale také scéna, kde se zrodila legenda. Je pro mě ctí, že vystupujeme právě na prknech Národního divadla. Jiří Kylián je pro mne člověk, který mi pomohl najít osobní svobodu, ” říká Nikita Dmitrievskij.

Jedinečnost představení ‚KRÁLOVÉ SLUNCE’ spočívá zejména v rozmanité škále choreografických prvků baletních mistrů a tanečníků. Poprvé v historii se tak v Praze představí přední baletní umělci z Velkého divadla (Bolshoi Theater) a Stanislavského divadla v Moskvě, Michajlovského divadla v Petrohradě, Stuttgartského baletu, Pařížské opery, Národní taneční společnosti v Madridu (Compania Nacional de Danza), Nizozemského tanečního divadla v Haagu (Nederlands Dans Theater), Státního baletu v Berlíně a dalších. Námětem a inspirací tohoto jedinečného představení se stal barvitý život krále Ludvíka XIV. a zejména jeho taneční vášeň. Gala večer „Králové Slunce“ byl úspěšně uveden v Moskvě i Sofii a získal si přízeň a všeobecné uznání, jakožto jedna z nejdůležitějších společenských událostí roku. Tradicí představení se stalo také uvádění premiérových děl. Ani letošní rok nebude výjimkou. Nikita Dmitrijevskij divákům představí v premiéře balet s názvem Tabula Rasa a další fascinující díla.

Hlavním partnerem představení je společnost TVEL Fuel Company, která je součástí skupiny Rosatom: „Již tradičně podporujeme významné společenské a kulturní události v Rusku a v zemích našich obchodních partnerů. Letos této příležitosti využíváme s ještě větším nadšením s ohledem na naše patnácté výročí“, poznamenal výkonný ředitel společnosti TVEL Fuel Company Ivan Dybov. „Tento kulturní počin velmi dobře charakterizuje ducha naší společnosti: klasika a tradice se prolínají s neustálým vývojem – stejně jako nejnovější úspěchy moderního baletu. Jsme společnost působící v sedmnácti zemích světa, stejně tak i toto představení reprezentují nejen absolventi nejlepších ruských baletních škol, ale i špičkoví umělci z dalších zemí celého světa. Jsem si jist, že toto představení upoutá velkou pozornost a stane se jednou z nejzajímavějších kulturních událostí v České republice této země,” dodává Ivan Dybov výkonný ředitel společnosti TVEL Fuel Company.


Přidej komentář