Magazín kulturního dění v Praze a okolí

BOLERO & DĚDICTVÍ & KULT aneb Kultovní Dědictví Bolera

dilema-bolero
dilema - BOLERO & DĚDICTVÍ & KULT aneb Kultovní Dědictví Bolera
16.04.2010 14:26 | BOLERO & DĚDICTVÍ & KULT
aneb Kultovní Dědictví Bolera
večer současného scénického tance jedinečně spojující stěžejní choreografie souboru s novými sóly a duety


PRAŽSKÁ PREMIÉRA
22.4.2010 v 19:00Kulturní centrum Spořilov (info o místě, dopravním spojení a předprodeji vstupenek - viz níže) ve svém sále bude již podruhé hostit Taneční divadlo MIMI FORTUNAE z Brna. Přes absolutní nepřízeň počasí v říjnu minulého roku díky Vám, „našim Pražanům“, nezela křesla sálu prázdnotou při prvním večerním programu pořádaném na Spořilově, jímž bylo právě představení TD MIMI FORTUNAE z Brna a vyjadřovaná spokojenost Vás, diváků, znalců contemporary dance i těch, kdo se na současný scénický tanec vypravili třeba poprvé, vedla pořadatele k dalšímu pozvání, za což jsme Vám velmi vděční, neboť hrát, hrát, hrát… to je to, čím a pro co žijeme a lámeme si těla v baletním studiu, místo abychom si v poklidu zašli do hospůdky nebo na rodinný výlet…

Ve svém jarním představení TD MIMI FORTUNAE pro jedinkrát spojí dvě současné stěžejní choreografie svého repertoiru – unikátní BOLERO Maurice Ravela a Jiřího Hradila a DĚDICTVÍ Hany a Slavoje Látalových. Zahájení večera bude svěřeno choreografii KULT v provedení premiérovaném v loňském roce v rámci festivalu „Kingdom of Peace International Festival“ v Jordánském království. Kromě těchto tří rozsáhlejších choreografií se sólisté TD MIMI FORTUNAE představí v premiérách nových sól a duetů – „Jing & Jang“ a „Takový jsem…“. Nezapomene se ani na pořádný taneční žertík „Miláčku nemám co na sebe!“, aby publikum nezůstalo příliš vážné...
S výjimkou BOLERA všechny choreografie budou v Praze uváděny premiérově.


Doufáme, že počasí v dubnu přinese v nejhorším jen déšť, nikoliv mráz a sníh jako vloni v říjnu, doufáme, že se Vám představení bude líbit a prostě těšíme se na VÁS!!!

Představení se koná dne 22.4.2010 v 19 h v Kulturním centru Spořilov, Hlavní 141, Praha 4 (spojení: autobusy č. 170, 203, 260, 118, 121 ze stanic metra Kačerov, Budějovická, Háje, Želivského, Flora)

Cena vstupenky 150 Kč. Předprodej v KC Novodvorská 151, Praha 4, pokladní hodiny 10:00-12:00, 16:00-20:00, tel.: 241 494 341, e-mail: pokladna@volnocasova.cz, prodej zbylých vstupenek hodinu před představením.
O představení:

Ve svém jarním představení TD MIMI FORTUNAE pro jedinkrát spojí dvě současné stěžejní choreografie svého repertoiru – unikátní BOLERO Maurice Ravela a Jiřího Hradila a DĚDICTVÍ Hany a Slavoje Látalových. Zahájení večera bude svěřeno choreografii KULT v provedení premiérovaném v loňském roce v rámci festivalu „Kingdom of Peace International Festival“ v Jordánském království. Kromě těchto tří rozsáhlejších choreografií se sólisté TD MIMI FORTUNAE představí v premiérách nových sól a duetů – „Jing & Jang“ a „Takový jsem…“.


Aby publikum nezůstalo příliš vážné, o to se v představeních TD MIMI FORTUNAE spolehlivě stará pohybové i taktéž slovní zpracování známé manželské konverzace na téma „Miláčku nemám co na sebe!“, s nečekaným rozuzlením.


V DĚDICTVÍ se na scéně schází osm tanečníků (z nichž jeden se pro tentokrát vzdal tance, a vytváří živou improvizaci hudby a zvuků), k tomu jeden stůl a sedm židlí – toto je prostorem pro vztahy staré jako civilizace sama: Jak se dostat k rodinnému majetku, co všechno pro to obětovat a s čím se naopak smířit. Jednání postav, jak už to v životě bývá, je dramatické i groteskní současně.


KULT představuje mystické zpodobnění střetu pohanských obřadů a křesťanství, jehož podstatou ale není řešení konfliktu víry, nýbrž odedávná lidská touha po společenství a souznění. Divoký rytmus pohanů i křesťanskou vznešenost doprovází koláž sugestivní rockové hudby. KULT měl světovou premiéru v listopadu 2007 v rámci turné TD MIMI FORTUNAE po státech severní INDIE, kde se stal doslova symbolem mezinárodního festivalu "Languages of Love" (Řeči lásky). V loňském roce byl KULT částečně přetvořen a poprvé byla jeho nová podoba uvedena v rámci „Kingdom of Peace International Festival“ v Jordánském království.


Ke slavné skladbě Maurice Ravela BOLERO francouzský choreograf Bruno Genty říká, že každý choreograf, má-li být nazýván „choreografem“, měl by se vypořádat se dvěma skladbami – Carmina Burana a Bolero. Choreografka Hana Smičková-Látalová vytvořila originální a úspěšné představení Carmina Burana (se scénářem a režií Františka Pavlíčka) pro holandský Utrecht. Nyní soubor uvádí její unikátní BOLERO, vycházející z reality současné hektické společnosti, která přivádí mnohé jedince bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání, majetkových poměrů, atd., k „syndromu vyhoření“, nebo prostě jen k únavě ze všeho, s čím se denně potýkáme. Tehdy může nastoupit snění, fantazie, hledání jiného světa s nadějí, že „tam nám bude líp!“. Jak by ale lidé reagovali na uskutečnění snu? Na nápor štěstí a radosti? Choreografka ve svém tanečním dramatu ukazuje jednu z možných variant. Jedinečnost BOLERA prezentovaného TD MIMI FORTUNAE spočívá rovněž v hudebním doprovodu - skladba Bolero Maurice Ravela doprovázející skutečný život, proklouzne do snové původní hudby Jiřího Hradila, aby se ale zase vrátila dokreslit realitu. Jiří Hradil napsal svou skladbu přímo na námět a v souladu s choreografií Hany Smičkové-Látalové. Více informací na www.tanecni-divadlo.cz www.mimi-fortunae.cz.

Tagy: Divadlo


Přidej komentář