Magazín kulturního dění v Praze a okolí

ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA, festival toho nejzajímavějšího z tuzemského tance, začne JIŽ TENTO PÁTEK

CTP
ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA
10.04.2010 14:31 | Představením Emigrantes v Divadle Archa, tanečním happeningem souboru NANOHACH u metra Florenc a večerním představením Ryba oceněné choreografky Lenky Bartůňkové v divadle Ponec odstartuje v Praze v pátek 16. dubna Česká taneční platforma, festival toho nejzajímavějšího, co přinesla uplynulá sezóna na poli tuzemského současného tance. Do 20. dubna nabídne sedmnáct děl, které vybrala odborná porota. „Je potěšitelné, že na české taneční scéně je stále z čeho vybírat. Porota je čtyřčlenná a všichni její členové se snažili vidět živě maximální počet zájemců o účast na platformě. Diskuse k nové české tvorbě byly velmi zajímavé a leckdy i trochu kontroverzní, což k umění patří,“ popisuje průběh výběru těch nejzdařilejších děl ředitelka pořádajícího občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Program festivalu se dále uskuteční v pražských divadlech Ponec, Roxy/NoD, Studiu Alt@ a netradičně v Synagoze na Palmovce, kde bude v sobotu 17. dubna uveden site specific projekt Echoes volně inspirovaný dílem Sylvie Plathové, který zpřítomňuje genius loci tohoto prostoru. Vstupenky v cenách od 90 Kč jsou v prodeji v divadlech Ponec, Archa, Roxy a Celetná a v sítích Ticketpro a Ticketstream. Podrobné informace o programu včetně videoukázek na www.tanecniplatforma.cz.

Letošní platforma reflektuje snahu umělců o propojení různých tanečně-divadelních žánrů. Uvedena bude například divácky úspěšná inscenace Případy doktora Toureta s Annou Polívkovou, která kombinuje herectví, improvizaci, tanec, pohyb i pantomimu. Soubor 420PEOPLE s oceňovanou tanečnicí Natašou Novotnou se pomocí současného tance pokusí uchopit téma času a důležitých momentů, které změní náš život. Vítězka Ceny SAZKY za „objev v tanci“ Lenka Bartůňková uvede nové vizuálně atraktivní dílo Ryba, které zachycuje útržky reálných příběhů inspirovaných magickým místem na pobřeží v Galicii. Španělskou tématiku – zápas s býkem jako rituál - si pro svou inscenaci Tore vybrala i Dora Hoštová. V neposlední řadě se diváci mohou těšit také na divadelně-pohybovou skoro-operu Jana Komárka Zločin a trest, která bude odehrána v industriálních prostorech studia Alt@. Na platformě se představí i řada zahraničních hostů jako oceňovaná Rumunka Ioana Mona Popovici se svým pohybovým divadlem ze zapomenuté vesnice v odlehlém údolí, Polka Sara Puchowska ve velmi dynamickém tanci 4:4 nebo Einat Ganz z Izraele, která ve spolupráci s Terezou Lenerovou vytvořila taneční divadlo o dvou lidech, kteří se míjí. V rozmanitém žánrovém koláči nebude na scéně chybět ani rozpustilý horor o mlsném zvířeti Magnet od souboru Kyklop Galaktikos. Česká taneční platforma poskytuje široké veřejnosti jedinečnou příležitost zhlédnout v krátkém časovém úseku různorodý výběr tanečních představení. „Festival vtáhne diváka do intenzivního tanečního víru, kde se budou potkávat umělci, odborníci i diváci v otevřené atmosféře, letos pod mottem: Roztočte to s námi!“ zve diváky jeho manažerka Kateřina Višinská. Pro účinkující soubory, interprety a choreografy je festival prostorem pro setkávání a diskuzi se zahraničními a domácími odborníky:„…letos budeme ještě více akcentovat platformu jako otevřený prostor pro mezinárodní setkávání umělců a producentů, sloužící k navázání přímých funkčních spojení mezi tvůrci a provozovateli zahraničních a regionálních divadel a festivalů, a to prostřednictvím debat i plánované burzy projektů,“ doplňuje Kateřina Višinská. Veřejná debata s hosty platformy o pozici českého tance v mezinárodními kontextu se uskuteční v pondělí 19. 4. od 21.30 hod. v divadle Ponec po skončení představení. I tento rok rozhodnou platící návštěvníci svým hlasováním po konci každé inscenace, kdo vyhraje Cenu diváka 2010. Jako bonus i organizátoři připravili i křest publikace k 20-letému výroční festivalu TANEC PRAHA, který proběhne v rámci festivalového večírku v neděli 18. 4. od 21.30 hod. v divadle Ponec.


Již podruhé se v doprovodném programu objeví téma světelný design v současném tanci: v úvodu festivalu proběhne otevřená konference světelných designérů a techniků, hlavní program pak bude po formální, uměleckotechnické stránce hodnotit odborná porota se zahraniční účastí, která na veřejné diskuzi 20. dubna opět předá Cenu za světelný design nejlepší domácí realizaci. Doprovodný program pod vedením Institutu světelného designu má za cíl rozvinout širší oborovou debatu nad aktuálními otázkami současného dění a založit tradici setkávání domácích a zahraničních světelných designérů.


Festival Česká taneční platforma podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Tschechienonline, A2, sms.cz, Pressweb, Radio Wave, ČRO 3 Vltava, Taneční aktuality, Metropolis, Taneční zóna, Top report, Právo, Grand Princ, Pragueout, Sanquis, Listy hl. Města Prahy, Kino Aero a Světozor Partnerské instituce: Divadlo Archa, Roxy/NoD, Studio Alt@, Synagoga na Palmovce / Serpens o.s., Institut Světelného DesignuProgram festivalu:


Pá / 16. 4. / 16.00 / Archa
VerTeDance: Emigrantes


Pá / 16. 4. / 20.00 / Ponec
Lenka Bartůňková: Ryba


So / 17. 4. / 14.00 / Ponec
Bára Látalová a kol.: Fg = G. [(m1. m1) / r2]


So / 17. 4. / 17.00 / Studio ALT@
Dagmar Chaloupková: Gaia
Tereza Lenerová / Einat Ganz (ISR): Proměnná
im.pu.re. dance theater / Sara Puchowska: 4:4


So / 17. 4. / 20.00 / Archa
420PEOPLE – Václav Kuneš: A Small hour ago


So / 17. 4. / 20.00 + 21.30 / Synagoga na Palmovce
ME-SA: Echoes


Ne / 18. 4. / 17.00 / Studio ALT@
Mirka Eliášová: Until I Find It
Ioana Mona Popovici (RO): The Amnesic Days of the Polar Nights


Ne / 18. 4. / 20.00 / Ponec
Anna Polívková / VerTeDance: Případy doktora Toureta


Po / 19. 4. / 18.00 / Roxy/NoD
Věra Ondrašíková a kol.: Loa > 15 Steps
Kyklos Galaktikos: Magnet


Po / 19. 4. / 20.00 / Ponec
Jozef Fruček (SK) / Linda Kapetanea (GRE) / DOT504: 100 Wounded TearsÚt / 20. 4. / 18.00 / Studio ALT@
Jan Komárek & NANOHACH: Zločin a trestÚt / 20. 4. / 20.00 / Ponec
Dora Hoštová: Tore
Ji Eun Lee / ME-SA: Blame me
Přidej komentář