Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Česká taneční platforma 2012 letos již po osmnácté roztančí divadelní scény

Kolik_vazi_vase_touha_foto_Vojta_Brtnicky-22_mala
Kolik váží vaše touha? foto Vojta Brtnický
03.04.2012 21:12 |

Jarní paprsky diváky opět zavedou na výsluní toho nejlepšího z českého tance za uplynulý rok. Taneční inscenace letos více než kdy jindy zrcadlí snahu propojovat tanec a pohyb s jinými žánry, jako je vizuální umění, hudba, literatura či filozofie, a přinášejí jak aktuální témata dnešní doby mapující pocity jedince v konzumní společnosti, tak inspiraci uplynulými stoletími. Již osmnáctý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se uskuteční 13.–16. 4. 2012 na pražských divadelních scénách, konkrétně v divadle Ponec, Alfredu ve dvoře, Studiu ALTA a Teatru NoD.

 

 

Festival poskytuje jedinečnou šanci ukázat nejširšímu publiku i regionálním a zahraničním hostům během 4 dnů nejzajímavější tuzemská taneční díla vzniklá za uplynulý rok. Zároveň vybízí k intenzivnímu navázání mezinárodních i národních kontaktů a následné spolupráci. „Strukturou letošní platformy jsme se opět snažili o něco více přiblížit mezinárodním standardům a doufáme, že to ocení nejen zahraniční a regionální hosté, ale i samotní diváci," říká ředitelka České taneční platformy 2012 Kateřina Višinská, "festival jsme zkrátili na čtyři dny a věříme, že takto koncentrovaný program umocní toliko kýženou festivalovou atmosféru a zavdá příležitost k mnoha zajímavým setkáním," dodává Višinská. Česká taneční platforma představí letos 12 tanečních projektů, které byly vybrány dramaturgickou radou, v níž letos zasedalo 6 odborníků ze světa tance. „Taneční platforma by měla – v mé ideální vizi – být citlivým nástrojem – takovým proutkem proutkaře –, který odeznívá a rozeznívá všechny kreativní činy roku, rozšiřuje taneční zónu o nové osobnosti a zahrnuje za pomoci svého zbystřeného sluchu a detektivního čichu i díla vymykající se, protivná a provokativní nebo naopak zahleděná do paměti v rozporu s dobou, a zase díla nepřístupná, cudná, plachá a jemná. Nástroj, který detekuje nově vznikající tendence uměleckého diskursu a dosud nevžité formy. Ohledy komerční by tu měly být až na posledním místě. Je to však v naší klanově uspořádané společnosti vůbec možné...?" říká členka poroty Niny Vangeli.  Předprodej vstupenek v cenách od 90 Kč začal v divadle Ponec již 23. února. Podrobné informace o programu na www.tanecniplatforma.cz

 

Letošní ročník stojí na výrazných choreografických osobnostech, ať už jde o mladé talenty, či zavedená jména. Hned první večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR Muži, která se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti a jestli toho na ně někdy není trochu moc. Festival nabízí hned dvě inscenace od souboru VerTeDance. Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha?, který skupina vytvořila společně s kapelou ZRNÍ, zkoumá, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Tématem ženství se zabývá i poeticky humoristický duet Found & Lost, který pro VerTeDance vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholm. Představitelka fyzicky náročného, syrového pohybového divadla ve své tvorbě kombinuje tanec, divadlo, ale nebojí se i dalších experimentů. Obě inscenace se setkaly s velkým diváckým i kritickým ohlasem. Zahraniční spoluprací se může pochlubit i skupina NANOHACH, pro kterou stvořil francouzský choreograf Fabrice Ramalingom netradiční dílo Brut, jež zkoumá živočišnost vycházející z gest, skoků a grimas. Choreograf ze své tvorby vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu a zkoumá v díle různé vlastnosti tanečníků. Zatímco tématem trilogie Jana Komárka Skutky a cesty je tajemství naší existence a jeho atmosféra překypuje obrazy a hudbou, Planetoid LV-426, určený výhradně pro hosty festivalu z dílny začínající choreografky MAIY představí citově okleštěný svět dvou postav žijících v sevření mechanické doby. Niterný svět protagonistů odráží také taneční inscenace souboru Spitfire Company Nedoknutelní, jejíž tři hrdinové se ocitají za dveřmi samoty, přestože zoufale touží být spolu. Na festivalu nebudou chybět ani poutavé sólové projekty. Choreografka a tanečnice Barbora Látalová se ve svém nejnovějším autorském projektu Margaretha vypravuje nechává inspirovat osobností české básnířky Irmy Geisslové a za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie zachycuje proměny jedné ženy a její spojitosti na přelomu století, zatímco Martina Hajdyla Lacová ztvárňuje v inscenaci SoloS (part III) kompromisy jedince se světem a ukazuje člověka jako naprogramovatelného a předvídatelného tvora. Festival uzavře projekt Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika – smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska. Exotikou je okořeněná rovněž inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií a zachycuje křehkost a pomíjivost krásy.

 

Letošní ročník festivalovým divákům nabízí kromě mimořádně kvalitního hlavního programu též bohatý program doprovodný. Festival zahájí 13. dubna od 18.30 hod. site-specific představení Lenky Bartůňkové Lágrima, které se uskuteční v okolí divadla Ponec, následovat bude vernisáž fotografií tanečně divadelního fotografa Vojtěcha Brtnického v divadle Ponec. Za návštěvu jistě stojí workshop na téma Světlo-scéna a otevřená debata Institutu Světelného Designu s názvem Světelný design v současném českém tanci. Letos podruhé proběhne pod taktovkou sdružení SE.S.TA seminář kritického pochopení současného tance – pod názvem Ateliér čtení tance. Seminář se bude konat od soboty 14. dubna do pondělí 16. dubna v klubu divadla Ponec a ukáže účastníkům cestu, jak vnímat současný tanec. Skupina složená z odborných tanečních kritiků a choreografů z ČR i ze zahraničí bude analyzovat zhlédnutá představení podle jasné struktury a následně otevře diskusi i široké veřejnosti. Diváci se mohou rovněž těšit na koncert kladenské kapely ZRNÍ, která vystoupí po představení souboru VerTeDance Kolik váží vaše touha? v sobotu 14. dubna v 21.30 hod. v divadle Ponec. Pro samotné účinkující umělce bude na platformě řada příležitostí pohovořit si se zahraničními promotéry a navázat tak potřebné kontakty. Příležitost k setkání dostanou nejen účinkující z hlavního programu, ale všichni zájemci z oboru současný tanec, a to například během burzy projektů tzv. "Meet The Artists", která se bude konat v sobotu 14. dubna v 13.00–14.00 hod. v divadle Ponec.

 

 

K vrcholům festivalu bude opět patřit vyhlášení festivalových ocenění. Institut Světelného Designu pozval zahraničního experta, který spolu se zástupci institutu předá v samotném závěru platformy Cenu za světelný design 2012. Tanec Praha o. s. oslovil několik významných zahraničních i domácích osobností, působících v oblasti současného tance, kteří přijali čestné místo v mezinárodní porotě. Jsou jimi ředitel mezinárodní sítě Aerowaves John Ashford (UK), taneční kritička, kurátorka, dramaturgyně a tanečnice Joanna Leśnierowska (PL), ředitel tanečních projektů na festivalu Operaestate Festival Veneto Roberto Casarotto (IT) či nezávislá producentka a bývalá ředitelka Dublinského tanečního festivalu Laurie Uprichard (USA). Zahraniční účast podpoří i tuzemští experti: Kristina Durczáková, Yvona Kreuzmannová, Ivanka Kubicová, Markéta Perroud, Nina Vangeli a Michal Záhora. Tato porota nominuje vítěze dvou cen: nejlepší Tanečník / Tanečnice roku a Taneční inscenace roku. Předání těchto cen se uskuteční v rámci jednoho z galavečerů festivalu TANEC PRAHA 2012. Tradičním oceněním zůstává i letos Cena diváka.Přidej komentář