Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Cirk La Putyka přichází s novým představením Risk

Cirk La Putyka
Cirk La Putyka, foto: Pavel Kolský
10.01.2013 13:10 | redakce ZaKulturou.cz

Létající nože i šipky, akrobacie na trampolíně i cyr wheelu, poprvé zahraniční účinkující, nové cirkusové disciplíny, projekce, živá hudba, šálek kávy v šestimetrové výši a především riziko jako hlavní téma - nejen na to se mohou těšit diváci nového představení Risk, jehož premiéru uvede soubor Cirk La Putyka od 17. do 19. ledna v pražské La Fabrice.

„Využíváme také loutkové divadlo ve vztahu k akrobacii a modernímu tanci, neokázalé, prosté materiály a propojení tance s tělesným handicapem,“ říká režisér a principál souboru Rosťa Novák. Kromě šesti domácích performerů své cirkusové dovednosti předvedou poprvé v představení Cirku La Putyka zahraniční účinkující – ze Švédska, Finska a Francie se zkušenostmi z významných světových souborů.

První nápad na představení Risk přišel v květnu 2011. „Začal jsem se zajímat o riziko v našich životech, co se s námi děje, když riskujeme, proč je pro někoho riziko hnacím motorem a pro někoho brzdou. A také, co vlastně znamená handicap,“ uvádí Rosťa Novák. „Začali jsme zkoušet formou tří přípravných laboratoří, které vždy vyústily v happening. Celé zkoušení ve zkušebně Švandova divadla v Preslově ulici pak bylo rozložené přibližně do jednoho roku,“ doplňuje. K čemu se vztahuje jméno představení? „Název odkazuje obecně k našim životům. Riskováním se přeci život stává sladším, ale má to i odvrácenou tvář, a tu je dobré znát,“ vysvětluje Rosťa. V čem navazuje na svá předcházející představení a co je u Risku nové? „Na své předchozí projekty určitě navazuji – myšlením, zkušeností, ale snažím se jít zase dál a zkoušet nové věci – vždyť je to nový cirkus. Poprvé jsem nyní pracoval v angličtině s mezinárodním obsazením a spolupracoval jsem také s choreografem z Belgie. Některé věci jsem se pak snažil posunout také v evropském měřítku, někde jsem posouval hranice své i hranice souboru.,“ doplňuje Rosťa. „Byl to jeden z nejtěžších projektů, co jsem dělal,“ uzavírá.

Představení Risk vzniklo v rámci projektu Lacrimae, dlouhodobé spolupráce tří špičkových evropských souborů – ze Švédska (Cirkus Cirkör), České republiky (Cirk La Putyka) a Francie (Cahin Caha). Nabídku k účasti v tomto projektu dostal Cirk la Putyka v roce 2010 od Daniela Gulka z Cahin Caha. Ukázka společné práce tří souborů byla k vidění na festivalu Letní Letná 2012, všechna představení byla vyprodaná a oceňovaná nejen diváky, ale i uměleckou kritikou.

Ihned po pražských večerech Cirk La Putyka uvede Risk v mezinárodní premiéře v La Seyne sur Mer a Marseilles ve Francii, v Praze pak až v březnu a na začátku dubna také v ostravských Dolních Vítkovicích.

Vstupenky na 16. ledna (veřejná generálka) a 17. - 19. ledna (premiéry) jsou ještě k dostání v pokladně klubu La Fabrika (Komunardů 28, Praha 7, pondělí – pátek 14:00-19:30, pokladna@lafabrika.cz, tel: +420 774 417 64) nebo on-line na www.lafabrika.cz.

Více informací na www.laputyka.cz.

Délka: 130 min včetně jedné přestávky
Vhodné pro děti od 10 let
Premiéra: 17. 1. 2013

Tvůrci a obsazení
Hrají: Petr Valchář, Jiří Kohout, Zuzana Havrlantová, Kajsa Bohlin, Marc Brillant, Mikko Karhu, Petter Wadsten, Jan Balcar, Andrej Rády, Jan Kletenský
Režie, koncept: Rosťa Novák a spol.
Hudba: Jan Balcar, Andrej Rády a Jan Kleténský
Scenografie: Rosťa Novák, Miloslav Vácha a Hynek Dřízhal
Kostýmy, Make-up: Kristina Záveská
Výtvarná spolupráce: Lukáš "Musa" Musil
Hair stylist: Lenka Habártová, Jan Balcařík
Zvukový design: Jan Středa, Robert Matoušek
Světelný design: Jan Mlčoch, Ondřej Kyncl
Choreografie: Thomas Steyaert
Kamera: Jakub Jelen
Technika: Miloslav Vácha, Marek Rippl
Produkce: Cirk La Putyka


Další představení Cirku La Putyka:

Up End Down

Příběh člověka, který žije svými vzpomínkami, vzlety a pády, ale není schopen se od nich odpoutat a žít uvolněně a svobodně. 

Každý někdy přemýšlíme, jak bude vypadat náš „poslední okamžik“ a co přijde po něm. Up End Down je pohled naší fantazie na cestu mezi narozením a smrtí, na cestu ze země do nebe a naopak. Křižovatka ulic nebe a země, narození a smrti, vzpomínek a přítomnosti, úsměvem a slzami, vzletem a pádem. A křižovatka žánrů.

Délka: 75 minut. Vhodné pro děti od 10 let.

Hrají: Rostislav Novák st. / Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Jakub Prachař / Jan Balcar, Vojtěch Dyk / Andrej Rády, Jan Maxián / Jan Kletenský, Zuzana Havrlantová, Zbyněk Šporc, Jiří Weissmann, Petr Horníček / Alexandr Volný, Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Daniel Komarov, Michal Boltnar.

Režie a koncept: Rostislav Novák

Hudba: Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián

Slapstick Sonata

Představení spojuje Mozartovy sonáty s komediálností němých grotesek a je doslovnou kombinací vrcholného umění a populární kultury. Vizuální poezie se v potkává s absurdní fyzickou komedií a cirkusovým projevem. Vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny, tanec, hudba a teatrální prvky, to vše spojené ve volně plynoucí proud odkazů na žánry od klasické opery po grotesku.

Na scéně uvidíte akrobaty z Cirku La Putyka, světla a zvuk si vzali na starost Juho Rahijärvi a Tuomas Norvio. Režisérem představení je Maksim Komaro, jedna z nejdůležitějších osobností novocirkusového umění nejen ve Finsku, ale i v Evropě. Komaro je režisérem a uměleckým ředitelem první finské novodobé cirkusové společnosti Circo Aereo, předsedou představenstva společnosti Cirko Center a Finského cirkusového informačního centra.

Délka: 75 minut. Vhodné pro děti od 7 let.

Hrají: Jiří Weissmann, Anna Schmidtmajerová, Vojtěch Fülep, Michal Boltnar, Daniel Komarov, Šárka Bočková.
Režie: Maksim Komaro

La Putyka

Inscenace La Putyka kombinuje akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním pojetí nového cirkusu, jenž nahlíží na atmosféru české putyky skelným pohledem střízlivého půllitru. Objevuje hospodskou fantazii a změněnou realitu, v níž na chvíli přestávají platit fyzikální zákony a diváci jsou svědky nečekaných akrobatických, hudebních i pohybových jevů. Co se honí v hlavách hospodských štamgastů, předvádějí mistři ČR ve skocích na trampolíně, profesionální tanečníci nebo mistr bojového umění wu-shu. Originální pojetí inscenace vychází z českých reálií hospodského života.

„La Putyka je hospodský nový cirkus,” přibližuje svůj projekt Rostislav Novák. Představení je doprovázeno živou hudbou tria Vojtěch Dyk / Andrej Rády, Jakub Prachař / Jan Balcar a Jan Maxián / Pavel Skála, která není pouhým doprovodem, ale samostatnou jednotkou, jež dodává šťávu pohybovým akcím. Inscenaci La Putyka soubor předvedl i na festivalech v Sydney, Edinburghu, Sarajevu, Šanghaji a dalších.

Délka: 75 minut. Vhodné pro děti od 10 let.

Hrají: Jiří Kohout, Jan Maxián / Pavel Skála, Vojtěch Dyk / Andrej Rády, Jakub Prachař / Jan Balcar, Petr Horníček / Michal Boltnar, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová / Zuzana Havrlantová, Pavel Mašek / Alexandr Volný, Petr Dejl / Daniel Komarov, Tereza Toběrná, Zbyněk Šporc / Vojtěch Fülep, Rostislav Novák, Anna Schmidtmajerová.

Režie a koncept: Rostislav Novák, SKUTR a kolektiv

Hudba: Jan Maxián, Jakub Prachař, Vojtěch Dyk a Petr KalábTagy: Cirk La Putyka, La Fabrika


Přidej komentář