Magazín kulturního dění v Praze a okolí

DEKKA DANCERS uvedou Miniatury

DEKKA DANCERS - Miniatury
DEKKA DANCERS - Miniatury, foto:P.Hejný
08.09.2010 15:27 | redakce ZaKulturou.cz

Již posedmé zařazuje Balet Národního divadla na svůj repertoár titul s názvem Miniatury. Jedná se o komponovaný večer, choreografickou dílnu mladých tvůrců, kteří pracují na profesionální půdě řadu let a jsou současnými členy či sólisty baletního souboru. Umělecký šéf baletu ND, Petr Zuska, tímto dává příležitost mladým umělcům - choreografům, kteří dokazují, že nejsou pouhými nástroji ostatních tvůrců, ale že dovedou o tanci uvažovat, sami se rozvíjet a osobitým způsobem tvořit.

Nová generace mladých tvůrců vznikla a vytvořila v roce 2009 volné sdružení profesionálních choreografů a tanečníku s názvem DEKKA DANCERS. Zakládajícími členy jsou tanečníci baletu Národního divadla Tomáš Rychetský a Viktor Konvalinka s manažerem Ondřejem Kotrčem.

Toto sdružení si klade za cíl podporovat mladé talenty zejména v oblasti tance a pohybového divadla, ale také vzájemně mísit umělce různých oborů, prezentovat nové projekty, pořádat semináře a workshopy. Usiluje též o vytvoření kvalitního moderního tanečního tělesa, které v České republice stále chybí a ideově navazuje na odkaz řady úspěšných projektů TODAnce company OK pod produkcí Jiřího Opěly, Ondřeje Kotrče a pod uměleckým vedením Tomáše Rychetského, který získal řadu ocenění za současnou choreografii.

Komponovaný večer usiluje o nejvyšší uměleckou a interpretační úroveň a je sestaven z choreografií čtyř tvůrců, individualit, které se vyjadřují svým vlastním způsobem. Divák zde nalezne díla emotivního, abstraktního, hravého i filozofického charakteru, všechna interpretovaná samotnými choreografy nebo tanečníky Národního divadla, kteří mají chuť se pohybové a výrazově rozvíjet.

Petr Zuska k tomuto projektu říká: „Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský, kteří stojí v čele DEKKA DANCERS, jsou pravděpodobně největší choreografické naděje mého souboru. Konvalinka udělal v posledních třech letech nádherné věci, a Rychetský pracuje jako choreograf téměř deset let. Oba dva jsou výborní tanečníci baletu ND a navíc si vytvářejí svůj mikrosvět, svoje projekty. Mám ohromnou radost, že něco takového vzniklo, že si hledají vlastní cestu a nejsou odkázaní jen na to, kdy zase něco vymyslím. Je to fajn, protože vidím, že celý projekt měl nějaký smysl a že má i budoucnost.“

Miniatury 2010 budou k vidění ve Stavovském divadle 21. září 2010 ve 20.00

Kontakty: Národní divadlo – balet: Helena Bartlová, P.R. baletu, 224 902 527, h.bartlova@narodni-divadlo.cz
Mediální servis: 2media.cz, s.r.o. www.2media.cz

Tagy: balet, Balet Národního divadla, Divadlo


Přidej komentář