Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Devátý ročník Metropolitního léta hereckých osobností přinese na Letní scénu Vyšehrad 60 představení

Metropolitni leto hereckych osobnosti
Metropolitní léto hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad 2012
04.07.2012 19:11 |
Devátý ročník METROpolitního léta hereckých osobností. Od 25. června do 6. září se na Letní scéně Vyšehrad uskuteční celkem 60 představení z toho sedm koncertů. Připraveny jsou tři české premiéry, Ženy přežijí!, Kutloch aneb I muži mají své dny, Slavík a růže a dále osvědčené tituly z minulých let, např. Vše o mužích, Vše o ženách, či inscenace s Karlem Rodenem a Janou Krausovou. Společným jmenovatelem téměř všech představení je odvěký střet mužského a ženského světa v různých podobách. 
 
V první premiéře se 9. července představí Anna Šišková, Jana Krausová, Jitka Schneiderová v alternaci s Gabrielou Míčovou a Vojta Kotek. O hře britského dramatika Ženy přežijí! říká její režisérka Darina Abrahámová: „Navzdory či díky tomu, že ji napsal muž, prezentuje ženská témata způsobem, který nabourává stereotypy. Ženy v ní neřeší pouze primární potřebu za každou cenu mít nebo ulovit chlapa. Otevřeně, upřímně i vtipně přehodnocují kvalitu partnerského vztahu.“  Tři dámy setkávající se na nóbl večeři mají šarm, styl, inteligenci, zkušenosti a snaží se mít i pravdu. Svým obsazením a humorem hra volně navazuje na oblíbené představení Vše o ženách.  „Měly jsme touhu udělat spolu něco dalšího, novějšího, abychom se představily divákům zase v jiných hereckých polohách… Přibraly jsme Vojtu Kotka, který je pro nás takovou ozdobou i inspirací,“ glosuje další společnou práci Anna Šišková. Nováček ve stáji Studia DVA, herec a režisér Vojta Kotek ztvární partnery všem třem herečkám. „Mě to lákalo jako prostor, ve kterém bych si mohl zablbnout, kde si opravdu můžu užít hodně barevné postavy. Jsou to všechno starší chlapi, než jsem já… vidím kousek ze sebe v každém, sám sebe si představuju, jak bych se v těch situacích zachoval.“ 
 
Druhou novinkou je pak komedie Kutloch aneb I muži mají své dny, jejíž premiéra proběhne 24. července. V této inscenaci hrají Bob Klepl, Filip Blažek / Roman Štabrňák, Kryštof Hádek / Václav Jílek, Michal Slaný / Petr Bláha. Kutloch má šanci stát se diváckým hitem, podobně jako stále vyprodané představení Studia DVA, Vše o mužích. „Chlapi se zde dost odhalují a vznikají vtipné situace, jak jsou bez žen neschopní, a tohle zjištění bude ženám, které se na to budou dívat hodně příjemné,“ říká o hře její režisér Jan Jirků a dodává: „Většina mužů si chce dokázat, že naprosto zvládají svůj život, ale pro chlapa někoho opustit nebo sám být opuštěný není vůbec nic jednoduchého. Ve hře je moc hezky zachycené to, že přijít o své ženy vnímají muži jako obrovskou tragédii.“ Autor Kristof Magnusson situoval děj hry do kotelny pod supermarketem Happycentrum, kde se schází každou sobotu čtyři muži schovávající se před svými shoppingujícími manželkami. Svoji osobní zkušenost s velkými nákupy přidává Bob Klepl: „Když už jdu s partnerkou nakupovat, tak se nákupům samotným vyhýbám a nejsem  u toho nikdy přítomen, vždycky se odeberu do nějakého kutlochu ve smyslu kavárny a tam čekám.“ 
 
Od 14. srpna přibude třetí novinka, pohádky Oscara Wilda v režii Adama Krause. Nedaleko Letní scény, na Starém purkrabství, budou Jana Krausová spolu se synem Adamem, za doprovodu houslisty Karla Holase z Čechomoru, předčítat pohádky Šťastný princ a Slavík a růže. Režisér slibuje komorní spojení scénického čtení s živým hudebním doprovodem a vizuální projekcí.
 
Po minulém úspěchu koncertů uváděných v rámci tzv. off programu Letní scény, je i letos připraveno několik hudebních večerů. Pod širým nebem vystoupí, jako již tradičně, slovenská šansoniérka Szidi Tobias, chybět nebude ani Dan Bárta & Robert Balzar Trio. Poprvé na Letní scéně Vyšehrad zazpívá i Lenka Filipová (Tour Concertino 2012) a v rámci turné Pár míst 2012 přijala účast Aneta Langerová.  Svůj jedinečný koncert zde absolvuje také jediná ženská česká držitelka Oscara Markéta Irglová. V  programu zazní nejen skladby z jejího samostatného projektu Anar, ale na své si přijdou i milovníci písně Falling Slowly a dalších skladeb z filmu Once, jehož muzikálová podoba nyní slaví na newyorské Broadwayi velký úspěch (osm Tony Award, vč. ceny za nejlepší muzikál). V rámci koncertu vystoupí také severoirský hudebník Duke Special. 
 
Koncertní podobu bude mít i hudebně divadelní projekt Studia DVA Vánoční koleda, který se před vyprodanou Hybernií hrál v loňském roce v čase adventu. V pátek 20. července se za doprovodu živého orchestru řízeného skladatelem Kryštofem Markem diváci dočkají zpěvu rockera Davida Kollera, slovenské šansoniérky Szidi Tobias, či sólistky Státní opery Praha Mariny Vyskvorkiny. Chybět nebude ani zpívající Ivana Chýlková. Diváci se v tento jedinečný večer vrátí do zimních dnů a budou si moci vychutnat oblíbené písně pod letním nebem. Připraveno je i několik skladeb, které v Hybernii nezazněly. 
 
 


Přidej komentář