Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Archa - Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc

Petr Nikl
Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc
08.02.2013 00:22 | redakce ZaKulturou.cz

Jedinečný zážitek v podobě představení Já jsem tvůj zajíc bude k vidění v Divadle Archa od 9. do 10. června 2013 a to vždy od 20 hodin. Černobílý melodram, divadlo obrazů, koncert. Autobiografická sonda času, inspirovaná nafukovacími hračkami autorovy maminky Libuše Niklové. Speciální host představení: Jaroslav Mugrauer - africký strunný nástroj kora.

Komorní melodram vznikl jako pocta tvorbě Libuše Niklové, autorky plastových hraček se kterými vyrůstaly dvě generace českých dětí. Teprve po mnoha letech byly tyto hračky objeveny znovu a oceněna jako umělecká díla. Libuše Niklová se stala vůbec první českou umělkyní, jejíž tvorba byla představena v prestižním Museu des Arts décoratifs, v pařížském Louvru a současné době jsou její hračky vystaveny v Museum of Modern Art v New Yorku. Petr Nikl se představením Já jsem tvůj zajícvyrovnává s její předčasnou smrtí. Vrací se zpět do svého raného dětství. Scéna představení je černobílá tak jako staré rodinné filmy, které Petr nedávno objevil. Prostor divadla postupně potichu zaplňují nafukovací objekty, jež stejně tiše nakonec mizí. Toto představení je úžasným výletem do krajin raného dětství, kam možná už ani paměť nesahá. Představení vzniklo v produkci pražského Divadla Archa, kde se od roku 2011 pravidelně v neustálých obměnách uvádí.Petr Nikl svůj autorský počin popisuje jako „hudebně scénický obraz o čase a ozvěnách paměti. Hra je hodně nafukovací a vzdušná“, doplňuje Nikl, kterého na scéně doplňují Miroslav Černý, Ondřej Eremiáš a další.


Melo: Miroslav Černý
Dram: Petr Nikl
Dech: Ondřej Smeykal
Ozvuky: David Vrbík
Hybatel: Ondřej Eremiáš
Svit: Adam Uzi Uzelac
Speciální host představení: Jaroslav Mugrauer - africký strunný nástroj kora

Vstupné: 190/150 Kč. Vstupenky v pokladně divadla a http://vstupenky.divadloarcha.cz
Délka: 60 min. bez přestávky

Petr Nikl (1960) – absolvent AVU Praha, výtvarník, básník, hudebník, performer, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, laureát Ceny Jindřicha Chaloupeckého autorsky spolupracuje s Divadlem Archa již od roku 1994, kdy vytvořil scénografii a kostýmy k prvnímu projektu Archy Opera La Serra. V následujících letech zde uvedl své sólové performance a autorsky se podílel na projektech Tanec hraček, Vlci v srdci a spolu s Janou Svobodovou na představeních Slunovrat, V zrcadle, Za zrcadlem a Obnošené sny. Tyto výtvarně-divadelní projekty prezentovaly české umění v mnoha zemích světa od Japonska po Jižní Afriku.


Petr Nikl
Petr Nikl


Tagy: divadlo, Divadlo Archa


Přidej komentář