Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Archa - Země zaslíbená

Divadlo Archa - Země zaslíbená
Divadlo Archa - Země zaslíbená
19.06.2013 21:31 | redakce ZaKulturou.cz

Umělecký tým Divadla Archa v čele s režisérkou Janou Svobodovou připravuje v Kostelci nad Orlicí autorskou inscenaci Země zaslíbená, která zapojuje do tvůrčího procesu obyvatele města. Na scéně se vedle profesionálních umělců setkají představitelé jednotlivých místních společenství – českých starousedlíků, romské komunity a žadatelů o azyl z uprchlického tábora.

VSTUPENKY Vstupenky na premiéru v Kostelci nad Orlicí jsou za dobrovolný příspěvek v předprodeji v pokladně SK Rabštejn. Vstupenky na reprízu v Praze jsou za 120,-/60,- v předprodeji v pokladně Divadla Archa.

AUTOBUSEM ZA ZEMÍ ZASLÍBENOU Pojeďte v pátek 21. 6. autobusem do Kostelce nad Orlicí na premiéru! Odjezd autobusu v 15:00 od Divadla Archa (ulice Na Florenci), návrat ve 23:00. Kapacita omezena! Své místo si rezervujte v pokladně Archy - tel. 221 716 333 nebo e-mail: pokladna@divadloarcha.cz.
Kostelec nad Orlicí, malé město na východě Čech, si tvůrci inscenace nevybrali náhodou. Toto město můžeme vnímat jako křižovatku, na které se setkávají lidé různých národností, náboženství a kultur. Kromě místních starousedlíků tu žije početná romská komunita a také lidé v uprchlickém táboře, kteří zde i několik let čekají na azyl.

„Tyto tři skupiny lidí spolu ale nepříliš komunikují. Proto jsme pocítili touhu umožnit, aby se tato společenství setkala, a rozhodli jsme se to udělat našimi divadelními prostředky,“ vysvětluje režisérka Jana Svobodová.

Říkáte si, co může spojovat českou holčičku a íránského emigranta? Jak moc se liší sny romské babičky a mladé uprchlice? A zda je Česká republika pro Bělorusa Zemí zaslíbenou?

Tvůrčí tým Divadla Archa po několik měsíců shromažďoval a zaznamenával životní příběhy, zážitky, touhy i obavy místních obyvatel. „Naše práce začíná vždy stejně: nabídneme obyvatelům města, ve kterém právě pracujeme, svůj vlastní příběh, své téma, svoji osobní zkušenost. Lidé, kteří se s námi chtějí bavit, nám na oplátku vypráví své vlastní příběhy. Zajímá nás naše společná zkušenost, tu pak sdělujeme divákům…“ říká režisérka Jana Svobodová. Příběhy nesourodých skupin obyvatel města se začaly skrze konkrétní místa, společné zážitky, stejné názory, ale i kontrasty a konflikty propojovat a položily základy scénáře.

Inscenace, která vznikala po dobu jednoho roku formou dílen v uprchlickém táboře, na náměstí v Kostelci nad Orlicí a v místní škole, je součástí evropského projektu Karaoke Europe, do kterého jsou kromě Divadla Archa zapojeni ještě 5eKwartier (Holandsko), Stanica Žilina-Záriečie (Slovensko) a PanoDrama (Maďarsko).

Inscenace vznikala za podpory ZŠ Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí, města Kostelce nad Orlicí a SUZ MV ČR. Zvláštní poděkování patří panu Lubošovi Lerchovi, panu Jiřímu Němcovi, paní Soně Luňáčkové a paní Janě Novákové.


Scénář a koncepce: Jana Svobodová, Philipp Schenker a Ondřej Hrab
Dramaturgická spolupráce: Lonneke van Heugten
Tvůrčí tým: Jana Svobodová, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička, Michael Romanyschyn, Jing Lu, Petra Čechová, paní Halušková, Hanička Charvátová, Hanna Sharypa, Yauhen Sumouski a mnoho dalších.
Sborové zpěvy nastudoval: Ted van Leeuwen
Sbor: děti ze ZŠ Gutha-Jarkovského, děti z družinky paní Haluškové
Kapela: hudebníci kapely Allstar Refjúdží Band a místní hudebníci

Více o představení: http://www.divadloarcha.cz/cs/predstaveni/zeme-zaslibena-sk-rabstejn-kostelec-nad-orlici/?date=2013-06-21

Divadlo Archa - Země zaslíbená
Divadlo Archa - Země zaslíbená
Divadlo Archa - Země zaslíbená
Divadlo Archa - Země zaslíbená


Tagy: Divadlo Archa


Přidej komentář