Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Archa představuje inscenaci Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc

Divadlo Archa - Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc
Divadlo Archa - Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc
31.05.2013 21:05 | redakce ZaKulturou.cz

Černobílý melodram, divadlo obrazů, koncert. Autobiografická sonda času, inspirovaná nafukovacími hračkami autorovy maminky Libuše Niklové. Speciální host představení: Jaroslav Mugrauer - africký strunný nástroj kora.

Petr Nikl svůj autorský počin popisuje jako „hudebně scénický obraz o čase a ozvěnách paměti. Hra je hodně nafukovací a vzdušná“ , doplňuje Nikl, kterého na scéně doplňují Miroslav Černý, Ondřej Eremiáš a další.

Komorní melodram vznikl jako pocta tvorbě Libuše Niklové, autorky plastových hraček se kterými vyrůstaly dvě generace českých dětí. Teprve po mnoha letech byly tyto hračky objeveny znovu a oceněna jako umělecká díla. Libuše Niklová se stala vůbec první českou umělkyní, jejíž tvorba byla představena v prestižním Museu des Arts décoratifs, v pařížském Louvru a současné době jsou její hračky vystaveny v Museum of Modern Art v New Yorku. Petr Nikl se představením Já jsem tvůj zajíc vyrovnává s její předčasnou smrtí. Vrací se zpět do svého raného dětství. Scéna představení je černobílá tak jako staré rodinné filmy, které Petr nedávno objevil. Prostor divadla postupně potichu zaplňují nafukovací objekty, jež stejně tiše nakonec mizí. Toto představení je úžasným výletem do krajin raného dětství, kam možná už ani paměť nesahá. Představení vzniklo v produkci pražského Divadla Archa, kde se od roku 2011 pravidelně v neustálých obměnách uvádí.

Melo: Miroslav Černý Dram: Petr Nikl Ozvuky: David Vrbík Hybatel: Ondřej Eremiáš Svit: Adam Uzi Uzelac Speciální hosté představení: Jaroslav Mugrauer - africký strunný nástroj kora, Natálie Hošková - violoncello

Vstupné: 190/150 Kč. Vstupenky v pokladně divadla a online Délka: 60 min. bez přestávky

Petr Nikl (1960) – absolvent AVU Praha, výtvarník, básník, hudebník, performer, zakládající člen skupiny Tvrdohlaví, laureát Ceny Jindřicha Chaloupeckého autorsky spolupracuje s Divadlem Archa již od roku 1994, kdy vytvořil scénografii a kostýmy k prvnímu projektu Archy Opera La Serra. V následujících letech zde uvedl své sólové performance a autorsky se podílel na projektech Tanec hraček, Vlci v srdci a spolu s Janou Svobodovou na představeních Slunovrat, V zrcadle, Za zrcadlem a Obnošené sny. Tyto výtvarně-divadelní projekty prezentovaly české umění v mnoha zemích světa od Japonska po Jižní Afriku.


Divadlo Archa - Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc
Divadlo Archa - Petr Nikl: Já jsem tvůj zajíc


Tagy: Divadelní představení, Divadlo Archa, Petr Nikl


Přidej komentář