Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Kámen vstupuje do nového roku futuristickou jízdou na starym rezavym vejfuku

Přesně 42 zubů
Přesně 42 zubů
09.01.2019 00:51 | redakce ZaKulturou.cz

PREMIÉRA:  23. LEDNA 2019 v DIVADLE KÁMEN,

                      www.divadlokamen.cz

 

TVŮRČÍ TÝM:

román: Viktor Olegovič Pelevin  

struktura a scénář: Petr Odo Macháček  

obraz: Jindřich Lerch  

foto obrazu:  Šárka Těšík  

kostýmy:  Monika Piecuch Roženková                   

vejfuk obstaral:  David Řeřicha 

 

OBSAZENÍ:

lišky: Zdeňka Brychtová, Lucie Zachovalová, Noemi Purkrábková,

vlci: Vladimir Benderski, Miroslav Paulíček / Jára Šimek, Vít Macháček.

houslemi vyje:  Adéla Macháčková

 

O AUTOROVI:                            

Viktor O. Pelevin – autor románu Svatá kniha vlkodlaka

Jeden z nejpřekládanějších současných ruských spisovatelů. Pelevin ve svých postmoderních dílech propojuje narážky na život v postsovětském Rusku, populární kulturu, prvky sci-fi a odkazy na východní náboženské směry. Petr Odo Macháček o knize Svatá kniha vlkodlaka řekl: „Kniha mě dostala důsledně postmoderní roztříštěností kapitol i myšlenek. Ty nesourodé střepy se všemi barvami, odstíny, rytmy a hlavně podivně smíchanými tématy a motivy Pelevin nakonec složil v cosi, co poskytuje velký, umělecký, hledající čtenářský zážitek a požitek. Síla radosti, vážnosti, trapnosti a smíchu.“ Další knihy V. Pelevina: Čapajev a prázdnota, Generation P, OmonRa, Helma hrůzy aj.

O HŘE:

Hra Přesně 42 zubů je volnějším pokračováním hry Přibližně dvaatřicet zubů, kterou Divadlo Kámen uvedlo v roce 2016. Román Svatá kniha vlkodlaka známého kontroverzního autora Viktora Pelevina se nyní podruhé stal podnětem k vytvoření inscenace o nadpřirozených bytostech v přirozených podmínkách, o nepovedené proměně v lišku a ve vlka, o šílené jízdě v šíleně moderním auťáku ve stále se zrychlujícím světě, kde je možné vše. Lišky a vlci zde navazují opravdové milostné vztahy, vyprávějí si nesmyslné pohádky o Popelce, zkoumají abstraktní obraz promítaný na zeď. Ze tří lišek se postupně stávají zaměstnankyně automobilového závodu, které na různých místech komorního prostoru divadla vypráví vlkům a divákům o jednotlivých fázích výroby automobilu. Motor automobilu je přece zázrak; a v závěrečné části hry se lišky a vlci společně snaží motor (a nikoli jediný) rozpohybovat, nastartovat. V mytologickém prostoru se ale nerozpohybovává jinak než abstraktně, mysticky, podle individuálních možností, schopností, inklinací. Zda se něco takového může v divadelních podmínkách povést, záleží na různých okolnostech, hercích, divácích, časoprostoru a hlavně na naší představivosti. Vše je nejisté, a o to více vzrušující.

Hra je novým futuristickým kabaretem, pohádkou, rituálem, groteskou, poezií. Hra je o lidských bytostech převtělených do lišek a vlků, o liškách a vlcích převtělených do lidí. Hra je o lidských a zvířecích pudech, o lidských a zvířecích slabostech, o vymoženostech doby a o jejích slabinách, o kvalitě a kvantitě strojů, které možná ani nepotřebujeme. A také o tom, že šťastné konce pohádek jsou vždycky relativní.

A proč název Přesně 42 zubů? Protože tentokrát je jasné, že i když se proměna pravděpodobně nepovede, vlci a lišky mají v této hře hlavní slovo. A lišky a vlci mají přesně 42 zubů…

Více také na www.divadlokamen.cz

Videospot ke shlédnutí zdeTagy: divadelní hra, divadlo, Divadlo Kámen


Přidej komentář