Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Na Jezerce představí svůj první muzikál Já, Francois Villon

Francois Villon
Divadlo Na Jezerce Ja Francois Villon Petra Vraspiprva
18.01.2012 19:17 | Komorní muzikál

 

Věnováno památce Jiřího Hubače a Pavla Vrby.

Svůj první muzikál Já, Francois Villon připravuje Divadlo Na Jezerce. Francouzského básníka v něm ztělesňuje mladý herec a zpěvák Martin Písařík, Kateřinu, hlavní ženskou roli, hraje talentovaná Petra Vraspírová.  Režie se ujal Radek Balaš, autorem scény je profesor Jozef Ciller, kostýmy vytvořila Jana Zbořilová. Premiéru bude mít tato původní, česká novinka v Divadle Na Jezerce 22. března.

„Je to komorní muzikál. Zpívat se bude naživo a přestože hudební základy nahraje autor hudby Ondřej Brzobohatý s velkým orchestrem, na jevišti budou muzikanti také, protože živá hudba k tomuto žánru patří,“ říká principál „Jezerky“ Jan Hrušínský. Muzikál je věnován nedávno zesnulým - dramatikovi Jiřímu Hubačovi a textaři Pavlu Vrbovi, kteří se na jeho vzniku podíleli.

Text napsal Jiří Hubač, který navštěvoval Divadlo Na Jezerce od jeho počátků. Nechtěl jej dát žádné velké muzikálové scéně, a proto nabídl Villona Janu Hrušínskému pro Jezerku. Oba se pak scházeli s dalšími tvůrci - básníkem a textařem Pavlem Vrbou a s Ondřejem Brzobohatým a Radkem Balašem a společně vymýšleli, jak budou hru inscenovat. Oba autoři, Jiří Hubač i Pavel Vrba, kteří nás v loňském roce opustili, se bohužel premiéry, na kterou se tolik těšili, již nedočkali. Proto se divadlo rozhodlo inscenaci věnovat jejich památce.

 Martin Písařík o své roli básníka Villona říká: „Je to bohem políbené dítě, student, rošťák, kterému se splašil kůň a řítí se směrem k šibenici. Není možné s ním nesympatizovat. Nepláče. Vysmívá se a ironizuje až k slzám, ale úsměv, i když je hořký, je jeho štítem.“ Písařík si Villona před léty zahrál v amatérském divadle a hned si ho oblíbil. Román o Villonovi Navzdory básník zpívá je jeho zamilovanou knihou. A představitele hlavního hrdiny muzikálu spojuje s postavou, kterou ztělesňuje, i to, že se sám věnuje poezii. „Kdokoliv kdy psal básně, musel se s Villonem potkat a mě samotného velmi inspiruje, kdykoliv si něco od něj přečtu,“ dodává.

V muzikálu dále hrají Jana Malá, Petr Kostka, Petr Vacek, Daniel Bambas, Tomáš Petřík, Ondřej Černý a Tomáš Vaněk. Pěvecké nastudování je dílem Jany Balašové, asistentkou režie je Veronika Zemánková.

Více na www.divadlonajezerce.czPřidej komentář