Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Divadlo Na zábradlí uvádí hru Domov můj

Domov můj (foto Igor Chmela)
Domov můj (foto Igor Chmela)
15.10.2011 11:43 | „Mohl byste prosím zavolat poldy? Jsem nebezpečnej člověk a musím jít do basy.“

Ve světové premiéře uvede pražské Divadlo Na zábradlí hru Jiřího Pokorného DOMOV MŮJ. Příběh skupinky bezdomovců, kteří se shodou okolností octnou v luxusním hotelu s taškou plnou peněž. Premiéra v režii uměleckého šéfa DNz Davida Czesanyho se uskuteční 21. října od 19.00. Hra Jiřího Pokorného je komedií o skupince čtyř lidí (tři muži a jedna žena), z nichž každý se k bezdomovectví dopracoval jiným způsobem. Momentálně je spojuje společné „přístřeší“ hřbitova. Na jednoho z nich nezbude ani použitý spacák a tak se rozhodne, že se raději nechá zavřít do teplého vězení a jde přepadnout benzínovou pumpu. Jaké je však jeho překvapení, když ani po opakovaných výzvách policie nepřijede. Vezme tedy značnou částku peněz a pozve své přátele na wellness pobyt do hotelu Hilton. A zde prožiji sedm euforických i katastrofálních dní. Divadlo Na zábradlí premiérou této inscenace pokračuje v linii uvádění původních českých divadelních her.

V rolích čtyř bezdomovců se představí Jiří Ornest, Zdena Hadrbolcová, Pavel Liška a Leoš Noha.

Domov můj je příběhem o cestě ze hřbitova, přes luxusní hotel, zpátky na hřbitov, o tom, jak snadné je stát se bezdomovcem, o sociální inteligenci i sociálním státě a sedmidenním antistvoření světa. Střet až extrémní chudoby a servisu pro nejbohatší. Tyto světy jsou až neslučitelné, ale na jejich konfrontaci je možné si uvědomit jejich omezení a absurdity.

Text byl napsán přímo na objednávku Divadla Na zábradlí. „Jiří Pokorný psal hru, když už věděl téma této sezóny. Říkal, že bezdomovce často pozoruje a občas se s nimi dává do řeči a psát o nich by ho bavilo. Myslím, že je to na hře hodně vidět. Je to o bezdomovcích ve městě - Praze, a o toto město nám v tématu sezóny letošní sezóny Čí je to město? jde především. Bezdomovectví je samozřejmě problém globálnější, ale my k tomuto jevu (problému, asocialitě) přistupujeme - včetně autora - se zkušenostmi právě z tohoto místa (města).“ dodává režisér inscenace David Czesany. Ten také charakterizuje ústřední postavu Ericha (Jiří Ornest), kterého okolnosti donutí vyloupit benzinovou pumpu. „Ano, je to bezdomovec s duší šlechtice a Mirka Dušína. Tu bych měl rád taky.“


Tagy: Divadlo Na zábradlí


Přidej komentář