Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Do Vinohradského divadla se vrací oblíbená komedie Loupežník!

Loupežník
Loupežník se vrací do Vinohradského divadla!
05.02.2015 01:29 | redakce ZaKulturou.cz

Už popáté se na vinohradské jeviště vrací slavná lyrická komedie Karla Čapka Loupežník. Křehká hra o mládí, lásce, svobodě a jejich střetu s realitou je po právu nejhranější hrou tohoto autora na českých jevištích. Každá generace divadelníků a diváků se k ní znovu a znovu nadšeně vrací a věříme, že zaujme i vás.

Letos v lednu uplynulo již 125 let od narození jednoho z největších českých velikánů - Karla Čapka. Toto výročí připomene i pražské Divadlo na Vinohradech, které na 6. února připravuje premiéru jeho slavné lyrické komedie Loupežník. Novou inscenaci nastudoval principál Tomáš Töpfer s talentovanou mladičkou Sabinou Rojkovou a zkušeným, velmi charismatickým Markem Holým. V dalších rolích zazáří přední členka souboru Hana Maciuchová v roli svérázné Fanky, dále se můžete těšit na skvělé výkony Jaroslava Satoranského, Otakara Brouska ml., Evy Režnarové, Jaroslava Kepky a dalších.

 

O hře

Na letním bytě rozčeří spořádaný poklid života středostavovské rodiny Loupežník, mladík, který pro všechny postavy ztělesňuje nenaplněné sny a tajené touhy mládí, a v srdci dospívající profesorské dcerky Mimi zažehne první lásku a vášeň. Za pohádkové letní noci se každodenní poctivé životy proměňují ve výbuch emocí a všechna skrývaná očekávání i zklamání se nečekaně vyjeví.  Profesor dobývá zpět nejen svůj letní dům, kde se opevnili Loupežník s Mimi, ale i srdce své ženy a smysl své pracovité a konformní existence.

Čapkův Loupežník je „vinohradská hra“. Na repertoár divadla se vrací opakovaně, a to nejen proto, že Čapek zde patří k domácím autorům. Každá generace Loupežníků a Mimi poté, co se proměnili v Profesora a Profesorovou, může díky této hře s porozuměním i s bolestnou nostalgií vzpomenout na svá první milostná vzplanutí. Loupežník je z Čapkových her v postižení tajemství lidských srdcí nejhlubší, v jejich pochopení nejlaskavější a nejhumornější a ve své obraznosti nejdivadelnější.

 

Vinohradští Loupežníci


Mladická hra K. Čapka Loupežník je svázána s Divadlem na Vinohradech, i když byla poprvé uvedena v pražském Národním divadle v březnu 1920.

Na Vinohradech byla inscenace Loupežník poprvé uvedena v roce 1928 v režii Bohuše Stejskala. Mimi hrála Olga Scheinpflugová, jejím Loupežníkem byl Zdeněk Štěpánek. Stejný režisér inscenoval Loupežníka na Vinohradech v červenci 1945 s Janou Dítětovou a Svatoplukem Benešem. Na další uvedení musela Čapkova křehká hra počkat až do roku 1972, kdy ji nastudoval režisér František Štěpánek s Jaromírem Hanzlíkem jako Loupežníkem a Danielou Kolářovou nebo Hanou Maciuchovou v roli Mimi.  V roce 1988 v inscenaci režiséra Jana Nováka alternovaly roli Mimi Soňa Novotná a Mirka Pleštilová, roli Loupežníka alternovali Martin Stropnický a Miroslav Vladyka. Nová inscenace Tomáše Töpfera je pátým nastudováním této půvabné Čapkovy hry na vinohradském jevišti.

Karel Čapek sám o této hře napsal: „Myšlenka a první verse této hry vznikla v Paříži roku 1911, zrodila se z touhy po domově…: vyrostla vzpomínkou na mladost a svobodu, na rodný kraj a kamarády, prostě na domov. Ale nebyla jen vzpomínkou, nýbrž i loučením. Kamarádi z doby tehdejší, dosvědčte autorovi, není-li tento Loupežník aspoň trochu podobiznou vás samotných, vás, kteří jste tančili v Zátiší, sahali po každém děvčeti, utrhli každou růži a současně zvedli odboj proti stávajícímu vkusu v umění.“ Navzdory tomu, že jde o první samostatné dramatické dílo K. Čapka a že tento autor později napsal ideově zdánlivě závažnější dramatické texty (Bílá nemoc, Matka…), je Loupežník v Čechách nejuváděnější hrou Karla Čapka.


Loupežník
Loupežník
Loupežník


Tagy: divadelní představení, divadlo, Loupežník, Vinohradské divadlo


Přidej komentář