Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Farma v jeskyni už tento týden ve světové premiéře uvede výbušné DIVADLO / The Theater

Farma v jeskyni
Farma v jeskyni
08.02.2010 12:37 | Vzdor jako zdroj vitality versus nuda pramenící z vyprahlosti současnosti. I tak by bylo možné přiblížit základní konflikt v novém projektu mezinárodního souboru Farma v jeskyni. Jeho umělecký vedoucí Viliam Dočolomanský se svými tanečníky v posledních letech absolvoval několik výprav do severní Brazílie, aby společně absorbovali výbušnost tamní afrobrazilské kultury. Energií nabitá scénická kompozice DIVADLO / The Theater bude premiérově uvedena ve středu 10. února od 20 hodin v Prostoru Preslova 9 na pražském Smíchově. Reprízy se uskuteční 11. a 12. února tamtéž.

Soubor Farma v jeskyni vycházel z rytmů, tanečních kroků (Maracatu-Rural, Maracatu-Nacao, Cavalo Marinho) a rituálů afrobrazilské kultury a indiánských popěvků – toád. „Šlo o tanec, jehož prostřednictvím se dařilo otrokům přežít extremní tlak otrokářů. Díky vzdoru, obsaženému v rytmech, si tito lidé hájili aspoň kus osobní svobody,“ vysvětluje Viliam Dočolomanský, jehož předchozí projekty SCLAVI / Emigrantova píseň nebo Čekárna získaly ocenění po celém světě.

DIVADLO / The Theater je rovněž metaforou společnosti a jejích proměn, kdy přecházíme z jedné role do druhé – stejně jako z polohy diváka a herce, z iluze do skutečnosti a obráceně. „Náš nový projekt je však opět především asociativním divadlem, které vzniklo ze zkušenosti, nikoliv z literatury,“ doplňuje Dočolomanský. Veškeré další informace jsou na www.infarma.info.

Sami umělci hovoří v případě projetu DIVADLO / The Theater především o vitalitě a energii forem ze severní Brazílie. Nekopírují je, ale destilují do současného a dynamického divadelního jazyka. Tanec z ulic Brazílie není akademickou technikou, ale duševním stavem. Novou skutečností, kterou si tanečníci vytvářejí.

Ve scénické kompozici DIVADLO / The Theater vystupují herci, zpěváci a tanečníci Farmy v jeskyni: Roman Horák, Cécile da Costa, Anna Kršiaková, Zuzana Pavuková, Jun Wan Kim, Patricie Poráková, Hana Varadzinová a Róbert Nižník. Zásadní je rytmická sekce, již obstarávají perkusionisté Vít Halška, Adrian Ševeček, Kateřina Eva Klimešová a David Jánský.

Studio Farma v jeskyni založil roku 2001 při přípravách projektu Lorca v Praze Viliam Dočolomanský a pro název svého souboru použil doslovný překlad arabského slova daimuz, kterým byl pojmenován právě statek Federica Garcíi Lorcy. Tento mladý režisér úspěšně reprezentuje české divadlo ve světě a se svými kolegy získává jedno profesní ocenění za druhým.

Důkazem je dlouhý seznam renomovaných scén a zavedených festivalů, kam byla Farma v jeskyni pozvána, ale především ocenění, jež toto divadelní studio během posledních několika pár let posbíralo. Můžeme mezi nimi najít hlavní Cenu Alfréda Radoka stejně jako ocenění z divadelního festivalu Edinburgh Fringe 2006, Total Theatre Award - cena předního britského časopisu Total Theatre Magazine, A Fringe First Award - cena skotského deníku The Scotsman a Fringe Society nebo cena britského deníku The Herald - A Herald Angel Award, Cena týdeníku Respekt pro inscenaci Čekárna za nejsilnější taneční dílo.Projekt DIVADLO / The Theater podpořil: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury,
Nadace život umělce
Partneři: Švandovo divadlo, WD LUX

Přidej komentář