Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival 4+4 dny odstartuje tento pátek popová opera

Needcompany
4+4 dny - Needcompany
09.10.2009 19:57 | česká premiéra originální popové opery belgického souboru Needcompany odstartuje 9. října 14. ročník mezinárodního divadelního festivalu 4+4 DNY V POHYBU, který na osm dní rozpohybuje pražskou scénu. Dějištěm více než dvou desítek představení budou tradiční pražské divadelní scény Archa a Alfred ve dvoře i holešovické postindustriální prostory La Fabrika a Studio Alt@-Hala 30 a nově zpřístupní umění své dlouho uzavřené prostory i budova bývalého Federálního shromáždění. Přehlídka progresivních divadelních, hudebních, tanečních a dalších uměleckých projektů potrvá až do 16. října.

Hlavní program festivalu 4+4 dny v pohybu zahájí, jak bylo uvedeno, v pátek 9. října v 19.30 v divadle Archa kontroverzní obraz současné lásky zpracovaný do popové opery „Balada o Ricky a Ronnym“ slavné belgické společnost Needcompany. Texty v několika jazycích, tanec, akrobacie a především všudypřítomná provokace jsou hlavními devizami tohoto unikátního uměleckého tělesa. Ricky a Ronny jsou příslušníky „globální“ střední třídy – mají všechno, kromě důvodu ke štěstí; jsou první generací, která oddělila sex od reprodukce, místo „love you“ si říkají „fuck you“. V žánru komorní pop-opery surfují dialogy, halucinace, introspekce od sentimentu hudebních osmdesátek přes Davida Bowieho a rockové duety až po setkání Nico s Leonardem Cohenem. Ukázka z představení je k dispozici na http://www.youtube.com/watch?v=xaYNqEQZlUo&NR=1


V bývalém „Federálu“ se uskuteční již tradiční zahajovací party, kdy od 18 hodin ve foyer proběhne vernisáž nevšední videoinstalace „Lidová utopie“ Anetty Mony Chisy, která prostřednictvím uměleckých a archivních videí reflektuje pozůstatky naší komunistické minulosti. Od 21.30 pak přijde na řadu akční lyrika Ondřeje Davida, jenž ve Sněmovně národů „Redefinuje Federál“.

Pestrý víkendový program potěší hudební fanoušky v první řadě sobotní reprízou Balady o Ricky a Ronnym od 19.30 v divadle Archa a poté večerním koncertem kapely Please The Trees, který začne ve 21.00 v Uměleckém baru Federál. V neděli pak bude hned dvakrát, od 15.00 a od 17.00 hodin, lákat k netradiční procházce interaktivní street artový projekt „Here Whilst We Walk“ brazilského umělce Gustava Ciríaca a německé performerky Andrei Sonnenberg. Světově uznávaná izraelská choreografka Yasmeen Godder spolu s pěti excelentními tanečníky bude v divadle Archa od 18.30 hledat ve svém představení „Singular sensation“ odpovědi na otázky, zda ještě máme schopnost prožít autentické emoce a jestli v dnešním hyper-informačním věku vůbec zbývá místo na skutečné city. Holešovická La Fabrika pak od 20.00 hodin prozkoumá „Krátkou historii pochodových kroků“ věhlasného polského divadelního tělesa Teatr Cinema. Představení na motivy knihy významného filosofa Rolanda Barthese umně mixuje prostředky pantomimy, muzikálu, tance i divadla objektu.

Pondělí 12. října opět nabídne zájemcům možnost podívat se na centrum Prahy a okolí Federálu novým pohledem v rámci projektu „Here whist we walk“. Odpolední program bude věnovaný především architektuře a to české i slovenské. Přednáška věnovaná známému slovenskému architektovi Vladimíru Dedečkovi začne ve sněmovně národů v 16.30 a v 18.00 začne komentovaná prohlídka po bývalém Federálním shromáždění, kde se role průvodce ujmou architekt Rostislav Švách a náměstek ředitele Národního muzea Karel Ksandr. Večerní představení od 19.30 v Divadle Archa bude patřit opět izraelské umělkyni Yasmeen Godder a jejímu „Singular sensation“.

Na druhé čtyři dny chystá produkce divadelního festivalu, který si již po po třináct let drží své nezastupitelné místo v kulturním kalendáři, několik unikátních projektů v čele s audiovizuálním představením Vladimíra 518, Ondřeje Anděry a Davida Vrbíka s názvem „SPAM – Karel Gott Prager“, dvě premiéry s českou účastí nebo originální světelnou choreografickou esej australského souboru Chunky Move. Pověstnou tečkou za celou přehlídkou pak bude česká premiéra unikátní performance adaptované na prostory schodiště Federálu od slavného výtvarníka Jána Mančušky.

Kompletní program, informace o vstupenkách i jednotlivých představeních na www.ctyridny.cz.

Návštěvníci si mohou koupit Festivalový pas, který umožňuje vstup do všech festivalových míst kromě zpoplatněných akcí v budově bývalého Federálního shromáždění. Cena je 700,- Kč, pro studenty, seniory a držitele průkazu ZTP-P a ZTP 400,- Kč. Podrobné informace jsou k dispozici na www.ctyridny.cz.
Ukázky představení: Chunky Move – „Glow“ -


Yasmeen Godder – „Singular Sensation“


Simone Aughterlony – „ The Best and the Worst of Us“ - http://compass.prohelvetia.ch/de/f/file_attachments/389
Festival 4 + 4 DNY V POHYBU pořádá: Čtyři dny o.s.
Spolupořadatel: Národní muzeum
Podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Velvyslanectví Nizozemského království, Izraelské velvyslanectví, Institut francais de Prague, Goethe-Institut Prag, Pro Helvetia , Nadace Život umělce, Institut Cervantes, Institut umění - Divadelní ústav, Toi toi , Buchty a loutky, FAMU, Světozor, Pražské služby
Mediální partneři: A2, Radio 1, The Prague Post, Taneční zóna, České noviny.cz, ČRo 4 Wave, ČRo 3 Vltava , Artyčok.TV
Ve spolupráci: Divadlo Archa, la fabrika, Alfred ve dvoře, WD LUX, jednotka/unit, ALT@RT
Ve spolupráci s Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru - v rámci projektu Intersekce podpořeným z programu Culture Evropské unie.

Tagy: 4+4 dny


Přidej komentář