Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Pražském hradě zavládnou v létě dva Richardové III., český a slovenský

Klara_Issova-RICHARD-LSS
Klára Issová - Lady Anna a Jiří Langmajer - Richard. Foto Viktor Kronbauer (c) AGENTURA SCHOK
26.06.2012 00:44 |

Premiérou dramatu Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli začínají v úterý 26. června Letní shakespearovské slavnosti. Novinka v režii Martina Huby se kromě Prahy bude hrát i v Brně a Ostravě, naplánována je celkem na čtyřicet večerů. Českou premiéru na Pražském hradě bude mít však ještě jeden Richard III., tentokrát v nastudování slovenských divadelníků. Tuto hru se slovenským hercem Robertem Rothem v úloze krutého Richarda, vévody z Glostru uvidíme v Nejvyšším purkrabství od 27. do 29. července.

 

„Richard III. v podání Roberta Rotha mě moc zajímá a už kvůli Robovi se na něj chci jít podívat“, říká Jiří Langmajer, hvězda hlavní letošní novinky festivalu. „Když jsem Roberta viděl jako Hamleta ve Slovenském národním divadle, velmi jsem toužil setkat se s ním jednou na jevišti. A jsem moc rád, že se mi to splnilo, “ dodává Langmajer. Oba představitelé Richarda III. se totiž na jaře sešli v inscenaci Racek v SND Bratislava. 
 
Také Robert Roth je na Jiřího Langmajera zvědavý. „Režisér Martin Huba dokáže tlumočit velké věci ve velkém stylu. A když k tomu má solitér, jakým je Jirka Langmajer, pak je to ideální půda pro inscenování Richarda III.,“ domnívá se Roth. Srovnávání obou hereckých výkonů se ale nebojí. „Jirka je o šest let starší, má svého Richarda a já ostatně také. Jsme kolegové a jeden druhému určitě přejeme úspěch.“
 
Jak potvrzuje i ředitel festivalu Michal Rychlý, spolupráce mezi českými a slovenskými divadelníky na slavnostech opravdu funguje.  „Za všemi letošními premiérami stojí výborní slovenští režiséři,“ říká Michal Rychlý. „Vedle Martina Huby, který nastudoval Richarda III. s českými herci v Praze, a Mariána Pecka, který stejný titul připravil se slovensko-českým obsazení už loni v Bratislavě, je to ještě Ondrej Spišák, režisér nové komedie Marná lásky snaha připravené na tuto sezónu s ostravskými herci,“ vypočítává Michal Rychlý.
 

Milovat nebo ľúbit? Na Špilberku zazní obojí.

Českou premiéru na Shakespearovských slavnostech bude mít v Brně 20. července ještě komedie Dvaja páni z Verony, zábavná hra o hledání lásky s Martinem Zounarem a Soňou Norisovou v režii Petera Mankoveckého. A jak už obsazení napovídá, z jeviště znovu zazní čeština a slovenština. „Spojení obou jazyků v jednom představení je věc, která mě velmi baví,“ říká Martin Zounar. Ten hraje v komedii Vévodu, otce krásné, muži obletované Silivie (Eva Kodešová). „Slovenština je nádherný, velmi jemný a zpěvný jazyk. Říct ´miluji tě´ je sice příjemné, ale ´lúbim ťa´je vždycky víc,“ tvrdí populární český herec s napůl slovenskými kořeny, jehož nejoblíbenějším jídlem jsou už od dětství bryndzové halušky. Milostnou komedii Dvaja páni z Verony uvidí letos diváci hlavně na Bratislavském hradě, na Špilberku v Brně má už jen jedinou reprízu v sobotu 21. července.  
 
Letní shakespearovské slavnosti trvají letos do 7. září. Na programu je deset Shakespearových her, naplánováno je 157 představení v celkem šesti městech v České a Slovenské republice.
 


Přidej komentář