Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na zábradlí: inscenace Komplic se dočká 50. reprízy

komplic
13.02.2011 20:51 | Již příští týden se v pražském divadle Na zábradlí odehraje již 50. repríza inscenace stále aktuální hry Fridricha Dürrenmatta KOMPLIC v režii uměleckého šéfa DNz Davida Czesanyho.

Protože téma korupce, propojení politiků, policie a organizovaného zločinu je u nás stále více, než méně, živé, dožívá se ve zdraví na pozadí nemocné společnosti inscenace Komplic od Friedricha Dürrenmatta jubilejní 50. reprízy. Ta se uskuteční již příští týden, ve čtvrtek 17. února.

Když psal přední švýcarský dramatik v roce 1973 text hry o společnosti prolezlé korupcí a organizovaným zločinem, určitě si lidsky nepřál, aby byl Komplic i po třiceti osmi letech někde v Evropě natolik aktuální. Realita minimálně v České republice je taková, že jako autor by mohl být na nadčasovost tématu velice hrdý. K příležitosti 50. reprízy aktualizujeme filmové dotáčky a zveme Vás, abyste společně s námi oslavili jubilejní představení komiksového thrilleru s prvky černého humoru.

V hlavní roli této hry se objevuje bývalý zneuznaný vědec jménem Doc, vyhozený z chemických závodů. Ten vynalezne přístroj „nekrodialyzátor“, který chemickou cestou rozpouští mrtvoly, takže z nich nezbude nic. Doc tak geniálně řeší odvěký problém mafie, kam schovat těla zavražděných. Náhodou se potká s mafiánem Bossem a společně rozjíždějí firmu na likvidaci mrtvol. Do jejich laboratoře přichází policista Cop, který kauzu mizení lidí vyšetřuje. Udělá Bossovi a Docovi nabídku, že když mu začnou odevzdávat půlku zisku, nechá je na pokoji. Policie a organizovaný zločin mohou žít v symbióze. Kam až sahá korupce přikrývající obchod s mrtvolami, bude pro někoho překvapením, pro někoho trapnou hořkou a nedůstojnou realitou.

Hrají: Igor Chmela, Leoš Noha, Marie Spurná, Jan Lepšík, Kristina Maděričová, Ladislav Hampl, Vladimír Marek, Josef Polášek, Ivan Voříšek a Tomáš Novotný

Překlad: Jiří Stach
Dramaturgie: Lucie Ferenzová, Ivana Slámová
Scéna: Petr B. Novák
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Jan Moravec
Režie: David Czesany