Magazín kulturního dění v Praze a okolí

NA ZÁBRADLÍ: Roztančená Erbenova Kytice v pražské premiéře

Kytice
16.03.2011 22:07 | DIVADLO NA ZÁBRADLÍ 1. 4. 2011 v 19:00

KYTICE
baladická hra s veršem, slovem a tancemDivadlo Na zábradlí uvádí pražskou premiéru baladické hry KYTICE, jejímž námětem je šest básní ze stejnojmenné slavné sbírky Karla Jaromíra Erbena. Jevištní zpracování se samozřejmě zcela liší od známého filmu, neboť divadelní scéna poskytuje jiné prostředky. Tvůrci Hana Smičková-Látalová, Zuzana Solčányová a Jaroslav Slavoj Látal (v Praze v tomto žánru debutující) používají nejen Erbenovy verše, ale také běžné mluvené slovo a pohybovou techniku současného scénického tance. Cílem ovšem není snaha o maximální kombinaci žánrů, nýbrž vytvoření divadla sugestivního, mírně hororového, nikoliv však ponurého, jakož i ke smíchu vyzývajícího; jde tedy nesporně o Kytici novou a je jen na váženém obecenstvu, aby samo posoudilo, jakou… sami umělci říkají, že představení je vhodné pro diváky „všech věků i stavů“.

S mystériem Erbenových básní kontrastuje na scéně rozehraný život téměř renesančních komediantů, včetně „pouťového“ vyvolávání a popěvků. Kontrast mezi nadčasově baladicky pojatými básněmi a „přízemními“ lidskými osudy podtrhují kostýmy a masky Miroslavy Staré. Představení „KYTICE“ vytvořil a nazkoušel soubor TD MIMI FORTUNAE, který se v Divadle Na Zábradlí představí poprvé, ale jeho představení jsou běžně vyprodaná v Brně (brněnskou premiéru KYTICE hostil ve svém divadle Bolek Polívka), na Slovensku, ve Francii, Anglii, Indii, USA i v Jordánsku, kde se jedno z představení konalo také v amfiteátru světově proslulého skalního města Petra.

Premiéra v Divadle Na Zábradlí se koná dne 1. 4. 2011 v 19 hodin a POZOR: není to Apríl!

——— Rezervace a předprodej vstupenek
Divadlo Na zábradlí – Scéna Hl. m. Prahy, Anenské nám. 5, Praha 1, tel: 222 868 868, skype: divadlonazabradli, info@nazabradli.cz; pokladna: Po–Pá: 14–20 hod, So a svátky: 2 hod. před představením.

Informace o slevách, platebních poukázkách a platebních kartách naleznete NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH divadla v Obecných informacích. Divadlo stále nabízí slevu pro seniory a studenty.MIMI FORTUNAE Brno

MIMI FORTUNAE vzniklo v roce 1985 jako první soubor historického scénického tance v ČR (představení o životě Francoise Villona uváděno i na kultovním festivalu v AVIGNONU, Francie). Posun k modernímu, již nejen tanečnímu, ale stejnou měrou hereckému a pohybovému divadlu přišel v letech 1987–88 ve spolupráci se světově proslulými umělci (např. Bruno Genty, David Appel, Tonia Shimin). MIMI FORTUNAE oslovuje všechny divácké kategorie – odborníky i laiky, mladé lidi i dříve narozené, účinkuje v kamenných divadlech, na scénách alternativních i v exteriérech. Nejen pro odborná ocenění, ale především pro svou „nepodbízivou diváckost“ si soubor získal pevné místo na české umělecké scéně i v zahraničí – v Brně hraje v divadle Bolka Polívky nebo v bezbariérovém divadle Barka či na scéně hradu Špilberk. Kromě České republiky TD MIMI FORTUNAE hrálo například ve Francii (slavný festival v Avignonu), Rakousku, Německu, Litvě, Slovensku atd. (viz níže). Již čtyřikrát ocenilo umění TD MIMI FORTUNAE obecenstvo v INDII. V 2009 byla představení „Kult“, „Stín“ a „Svatba“ uvedena na mezinárodním festivalu evropského umění v Jordánsku, a to i za přítomnosti Její Výsosti, jordánské princezny. „STÍN“, který ztvárnila Hana Smičková-Látalová s Miroslavou Starou, byl předveden v mystickém pouštním skalním městě Petra.

Zakladatelka a ředitelka Hana Smičková Látalová je vedena mezi osobnostmi České republiky v almanachu „Who is Who… v ČR?“ a od roku 2006 v Českém almanachu osobností; její „CARMINA BURANA“ v provedení TD MIMI FORTUNAE byla objednána pro zahájení sezóny v holandském Utrechtu, další díla Hany Smičkové-Látalové byly vybrány pro prestižní prezentaci v anglickém Leedsu 2003 a v roce 2004 pro turné TD MIMI FORTUNAE po USA.

Premiéru baladické hry s veršem, slovem a tancem, vytvořenou podle šesti z básní Karla Jaromíra Erbena, uvádí na Apríla (ale bez Aprílu) dne 1. 4. 2011 v 19h pražské Divadlo Na zábradlí.
Více informací na www.tanecni-divadlo.cz www.mimi-fortunae.cz.