Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Naostro - O mužských (sexuálních) snech a nočních můrách s předními maďarskými dramatiky

Naostro festival
Naostro festival
30.10.2014 21:48 | redakce ZaKulturou.cz

Ve dnech 4. – 8. listopadu 2014 se v Divadle Na zábradlí a Divadle Na Prádle uskuteční druhý ročník festivalu maďarského divadla Naostro. Přehlídka se zaměřuje na současnou dramatiku a letos představí dva oceňované maďarské autory: Bélu Pintéra, jehož inscenace pravidelně získávají pozvání na festival Divadlo v Plzni a Andráse Vinnaiho, jehož adaptaci Kafkova Procesu mohli diváci ocenit před čtyřmi lety v Divadle Archa v rámci inscenace Viktora Bodó Semelouměazmizeljsem.

Druhý listopadový týden bude ve znamení maďarského jazyka, ostré domácí pálenky a provokativních her. Hlavním hostem druhého ročníku je Béla Pintér, dramatik, režisér a herec v jedné osobě. Ve spolupráci s Divadlem Na zábradlí je připraven komponovaný večer, v rámci kterého bude v režii Jana Mikuláška uvedeno scénické čtení Pintérovy hry Naše tajemství. „Před pár týdny získal Béla Pintér dvě ceny kritiků: za nejlepší inscenaci sezóny a za nejlepší maďarské drama. Reprízy Našich tajemství jsou měsíce dopředu vyprodané a atmosféra v hledišti strhující. Přitom nejde o žádný bulvárně laděný kousek, ale o značně ironickou reflexi života v komunistickém režimu. Společná minulost je jedna z věcí, která nás s Maďary spojuje a pro diváky bude určitě zajímavé seznámit se s formami maďarského disentu nebo s důvody spolupráce s tajnou policií,“ uvádí dramaturgyně festivalu Lucie Málková.  

Po skončení scénického čtení proběhne křest knižního vydání dramat Bély Pintéra, které ve spolupráci s festivalem připravil Divadelní ústav Praha. V rámci edice Současná hra vyjdou tři Pintérovy hry v čerstvých překladech: Královna zákusků, Špína a Naše tajemství. Vedoucí edičního oddělení Kamila Černá, která na knize spolupracovala, o Pintérově divadle říká: „Baví mne jejich brilantní chůze po hraně mezi až krutým, groteskním humorem a závažnými tématy her, jejich "maďarskost", na kterou pohlížejí  s nadhledem, bravurně  podaná folklorní muzika, z které vycházejí a zároveň odmítají brát její kult vážně.“ Umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková dodává: „Přes zdánlivě prosté situace a spletité příběhy pojmenovává Béla Pintér velká, často bolestivá témata – sociální problémy, církevní pseudomorálku, otázky venkova. Místo realismu však obsazuje satira, ironie a karikatura. A přesto, že jeho texty vyvěrají z maďarského kontextu, řada témat se dotýká i nás.”

Na konci večera se dostane ke slovu i samotný autor. Diskuze, které se zúčastní společně se svou partnerkou, herečkou a dramaturgyní Évou Enyédi a maďarským kritikem a pedagogem Tamásem Jászayem, bude věnovaná nejen jeho divadlu, ale obecnějším tématům, jakými jsou nezávislé divadlo nebo současná politická situace v Maďarsku.

Dalším hostem přehlídky je divadelní představení z dílny Jurányi Közösségi Inkubátor Ház. „Umělecký inkubátor v Jurányi je malým zázrakem. Pod heslem „nezávisle spolu“ se lidem z této organizace podařilo spojit maďarskou nezávislou scénu a navíc pro ni získat zázemí v budově bývalé školy. Místo aby mezi sebou soubory bojovaly o granty a prostory, dostaly zázemí, pomáhají si a spolupracují. Je to něco, čím bychom se tady v Praze měli inspirovat,“ uvádí druhého hosta přehlídky Lucie Málková.  Inkubátor z Jurányi přijede s autorským představení Andráse Vinnaiho Sexuální svět mužů. Inscenace, v níž vystupují tři muži, osciluje na hraně mezi kabaretem a zpovědí a jak název napovídá, půjde především o zkoumání genderových stereotypů a krizi středního věku.

Festival Naostro je bienální přehlídka, kterou pořádá spolek Divadlo Unlimited. Ten se programově zaměřuje na současnou dramatiku a v posledních letech především na česko-maďarskou kulturní výměnu. Recipročně organizuje také festival českého divadla v Budapešti, jehož první ročník se odehrál v květnu minulého roku v Divadle Józsefa Katony v Budapešti.

 

PROGRAM

4.11 v 19.30

Divadlo Na Prádle

 

ANDRÁS VINNAI: SEXUÁLNÍ SVĚT MUŽŮ

Autorské představení s prvky kabaretu a grotesky o temných zákoutích mužské duše.

 V maďarštině, s českými titulky. Po skončení představení proběhne beseda s autorem.

 

7.11.  v 19.00

Divadlo Na zábradlí – Pruhovaný sál

 

NAŠE TAJEMSTVÍ  (aneb O čem se píše v Maďarsku)

Scénické čtení * Křest knihy * Debata s autorem

 

V maďarštině a češtině, simultánně tlumočeno.

 

8.11. v 11.00

Divadlo Na zábradlí - Eliadova knihovna

 

ANDRÁS BÁTKY: BAZSÓ A BORKA

Loutkové představení s živou hudbou pro děti od 4 let

V maďarštině, s českými titulky. 

 

Projekt pořádá o.s. Divadlo Unlimited s podporou Magistrátu hl.m.Prahy, Státního fondu kultury České republiky a Nadace život umělce.Tagy: divadelní představení, divadlo, Divadlo Na Prádle, Divadlo Na zábradlí, Naostro


Přidej komentář