Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Návrat Václava Havla do Horních Počernic

Zkouška Žebrácká opera 1975
Zkouška před premiérou Žebrácky opery v roce 1975
14.11.2012 10:13 | redakce ZaKulturou.cz

V pátek 23. listopadu oslaví Divadlo Horní Počernice a Divadlo Na tahu výročí premiéry Žebrácké opery realizací unikátního projektu s názvem "Návrat Václava Havla".

1. listopadu 1975 se v divadelním sále hospody U Čelikovských v Horních Počernicích odehrála světová premiéra hry Václava Havla Žebrácká opera. Logicky to bylo utajené představení. Podle pamětníků ale se zcela mimořádnou atmosférou. Zajímavou a neopakovatelnou.

Dodnes v Horních Počernicích občas slýcháme otázku: „Je u vás ještě hospoda U Čelikovských?“ Hospoda už není. Na jejím místě stojí rezidenční bytový dům. Přesto se domníváme, že je dobré si stále úžasné věci připomínat. V kontextu jejich doby a silných lidských příběhů, které ji vytvářely.


NÁVRAT VÁCLAVA HAVLA

BOHDAN HOLOMÍČEK – FOTOGRAFIE
Během celého dne projekce fotografií Bohdana Holomíčka ve foyer divadla. Unikátní záběry z premiéry Žebrácké opery v hospodě U Čelikovských, Divadla Na tahu, Hrádečku, manželů Havlových, jejich přátel a mnoha významných osobností disentu.

v 18.00
Václav Havel
ZAHRADNÍ SLAVNOST
Divadlo Na tahu
Režie: Andrej Krob
"Slova, slova, slova" zbavená svého původního významu tvoří vlastní svět, kde se kariéry nebudují prací nebo umem ale bezobsažným žvaněním. Nedorozumění, která vznikají z obav, že všechno může být pravda, protože nic není jisté, vynášejí mezi neustálým zahajováním a likvidováním hlavního hrdinu Havlovy hry až kamsi do úřednických nebes. Zahradní slavnost byla poprvé uvedena v Divadle Na zábradlí 3. prosince 1963 v režii Otomara Krejči. Po představení setkání s pamětníky u sklenky vína.


Vstupné 150Kč, důchodci, studenti a děti 50% sleva
Adresa Divadla Horní Počernice: Votuzská 379/11, Praha 20
Dopravní spojení: Stanice metra B Černý Most odjezdy autobusů z nástupiště č. 15 směr Horní
Počernice Všechny autobusy jedoucí přes stanici Divadlo Horní Počernice a autobus číslo 273 stanice Komárovská


Další kulturní akce Divadla Horní Počernice (přehled listopad):

Středa 28. listopadu v 19.30
Divadlo: Představení NEBE ?
Malé/h/ry
Milá komedie plná pozitivní energie, na kterou budete vzpomínat ještě v další sezóně. Sešly se v nebi (?) tři ženy rozdílných povolání i povah – herečka, učitelka a kadeřnice. Odlišují se nejen náturou, ale i vztahem k mužům. Jejich vzájemná konfrontace vede ke zjištění, že v životě bylo všechno jinak. Přesto, že je představení o ženách, budou se skvěle bavit i muži.
Námět, scénář, režie, hrají: Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská
Vstupné 260, 230, 200 Kč

Neděle 25. listopadu od 17.00 do 22.00
Film: FILMOVÝ FESTIVAL ZIMNÍCH SPORTŮ

Pětihodinové pásmo špičkových filmů, úspěšných na mezinárodních filmových festivalech. Sníh, led a adrenalin. Extrémní lyžování, zimní horolezecké výstupy, snowboarding, skialpinismus a další aktivity v zimní přírodě. Ne všichni hrdinové expedičních filmů přežijí. Ne každý pád skončí dobře. Expediční kamera je o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích.

17:00 - Parallels + Baffin babes + All i can
18:00 – Tatry krásné, Tatry mé + Cold
19:00 - přednáška Honza „Tráva“ Trávníček - expedice na osmitisícovky a jiné kopce
20:10 - Ultim8 Separation + Scottish Ice Trip
21:15 - White line
Jednotné vstupné na celý festival je 80 Kč

Více informací na www.divadlopocernice.cz
Telefon 281920326, mail: divadlo@pocernice.cz


Tagy: Divadelní představení, Divadlo, Václav Havel, výstava fotografií


Přidej komentář