Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nové divadlo Studio DVA otevře Hlava v písku

Divadlo Studio Dva - Hlava v písku
Divadlo Studio Dva - Hlava v písku
11.09.2013 10:25 | redakce ZaKulturou.cz

Po mnoha letech se na pomyslné mapě pražských divadel rozzáří nový bod. Ve středu 18. září 2013 slavnostně zahájí svůj provoz divadlo Studio DVA. Novou METROpolitní scénu otevře světová premiéra hry Hlava v písku autora a režiséra Patrika Hartla. Komedie napsaná přímo na tělo Ivaně Chýlkové a Janu Potměšilovi zahájí první sezónu nového divadelního stánku umístěného v budově Paláce Fénix v horní části Václavského náměstí v nově upravených prostorách bývalého kina Blaník.


Hra HLAVA V PÍSKU líčí téměř neuvěřitelnou lovestory bohatého požitkáře Ištvána a jeho ženy Enike, kteří se společně koupou v šampaňském, střílejí po sobě, utíkají před policií a nesnesitelně si lezou na nervy. A to všechno jenom proto, že se milují až za hrob.

K napsání komedie Hlava v písku autora inspiroval případ šesti maďarských neplatičů, které vyděračský gang před dvěma lety zahrabal po krk do kukuřičného pole nedaleko Budapešti. „Přemýšlel jsem nad tím, co všechno asi člověk musí udělat špatně, aby se dostal do takové situace, že mu kouká jen hlava z písku. A překvapivě mě napadl milostný příběh, který tu situaci vykloubil do komických poloh,“ říká Hartl.

K možná překvapivé volbě ústřední dvojice režisér dodává: „Honza i Ivana mají velkolepé komediální nadání a přitom každý trochu jiného druhu. Oba jsou na jevišti nepřehlédnutelní a charizmatičtí natolik, že nikdy nezůstávají divákům lhostejní. Věřím, že diváky bude jejich společné vystoupení na jevišti dráždit stejně jako mě.“ Jan Potměšil pak toto setkání komentuje: „Měl jsem obrovskou radost! Ivanku mám moc rád, poprvé jsme se viděli už na škole. Štěstí jsme na sebe měli pouze před kamerou, ale na jevišti jsme se potkali až nyní...“ O příběhu, ani o své postavě maďarského podnikatele Ištvána, se herci moc prozrazovat nechce. „Řeknu jen to, že je to příběh ze současnosti o silné lásce. Ištván se neustále dostává do velmi bizarních situací, ale jeho manželka při něm navzdory očekávání stále stojí, respektive se pořád k sobě vracejí a pomáhají si.“ Ivana Chýlková, představitelka jeho ženy Enike, s vtipem sobě vlastním vysvětluje, jaký je tvůrčí proces psaní hry herci přímo na tělo: „Lehnete si před Patrika na stůl a on píše a píše, dokud Vás celou nepopíše. Já pak chodím a v každé volné chvilce se učím, neboť mám text neustále u sebe. Je to velmi vzrušující.“

Nová METROpolitní scéna zahájí svůj provoz hraním zadarmo. Na představení v týdnu od 16. září měli diváci možnost získat vstupenky zcela ZDARMA. Stačilo se zaregistrovat a přijít si vyzvednout vstupenky s výtiskem deníku METRO. „V rámci této naprosto výjimečné akce jsme vydali všech 3200 vstupenek během čtyř dní. Internetová rezervace byla blesková. Vstupenky mizely obrovskou rychlostí. Již za sedm minut od spuštění akce nebylo téměř žádné volné místo v divadle,“ dodává k této naprosto ojedinělé akci producent divadla Michal Hrubý.

“Po jedenácti letech hostování na různých pražských scénách jsme chtěli našim divákům nabídnout stálé místo, kam za námi budou chodit a nebudou s námi muset hrát stopovanou. Rádi bychom, aby si diváci oblíbili naše nové divadlo Studio DVA v Paláci Fénix stejně, jako si oblíbili naši prázdninovou produkci METROpolitního léta hereckých osobností na Letní scéně Vyšehrad,“ vysvětluje potřebu mít vlastní divadlo Michal Hrubý. Do nového divadla bude přesunut celý repertoár společnosti Studio DVA, která funguje pod vedením Michala Hrubého již od roku 2002. V současné době je na programu sedmnáct činoherních představení, muzikál Hello, Dolly! a hudebně divadelní projekt Vánoční koleda. Svou „domovskou scénu“ v Praze v novém divadle Studio DVA naleznou i další dvě úspěšná mimopražská divadla. „Na základě dlouhodobé spolupráce s brněnským Divadlem Bolka Polívky a bratislavským Štúdiem L+S jsme se dohodli na dlouhodobém hostování. Máme obrovskou radost, že těmto skvělým divadelním souborům naše prostory můžeme nabídnout a věříme, že si je naši diváci náležitě užijí,“ doplňuje Michal Hrubý.

Od listopadu pak přibude do repertoáru nové scény ještě premiéra vánočního muzikálu na motivy příběhu Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zamrzající Temže. Hudbu zkomponoval skladatel a dirigent Kryštof Marek, který se Studiem DVA spolupracoval již na předešlých hudebních projektech. Scénář napsal a režie se ujme Šimon Caban.Nejbližší PREMIÉRY divadla Studio DVA

HLAVA V PÍSKU (Patrik Hartl)

Komedie o milostném příběhu, který dojal celé Maďarsko. Hra líčí téměř neuvěřitelnou lovestory bohatého požitkáře Ištvána a jeho ženy Enike, kteří se společně koupou v šampaňském, střílejí po sobě, utíkají před policií a nesnesitelně si lezou na nervy. A to všechno jenom proto, že se milují až za hrob. Jan Potměšil a Ivana Chýlková se představují v jedinečných komediálních rolích, které jim byly napsány přímo „na tělo“.
Hrají: Ivana Chýlková, Jan Potměšil, Jana Stryková a další, režie: Patrik Hartl.DĚVČÁTKO
Vánoční příběh

Magický příběh na motivy Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zamrzající Temže. Vánoční muzikál se živým orchestrem vás škrtnutím zápalky přenese do kouzelného světa přání.

Hrají: Jana Stryková, Daniela Kolářová, Ivana Chýlková, Monika Absolonová, Zuzana Mauréry, Vladimír Javorský, Kryštof Hádek / Michal Slaný, Anna Šišková, Roman Štabrňák a další, hudba a texty písní: Kryštof Marek, scénář a režie Šimon Caban.


Na nových webových stránkách divadla Studio DVA www.studiodva.cz je k dispozici kompletní program až do konce roku 2013.Tagy: divadlo, Divadlo Studio Dva, Premiéra


Přidej komentář