Magazín kulturního dění v Praze a okolí

PODNĚCOVÁNÍ A TREST aneb zápis líčení ve věci Václava Havla v Divadle Na Zábradlí

podnecovani a trest
DNz (Pavel Liška, Vladimír Marek ) foto Bohdan Holomíček
13.06.2009 09:22 | PODNĚCOVÁNÍ A TREST


"Prosím vás, pokud jde o zápisky v jednací síni, nebude se zapisovat!"

Divadlo Na zábradlí uvede 17. a 22. června ve světové premiéře inscenované čtení textu Podněcování a trest, která je zápisem z hlavního líčení ve věci Václava Havla dne 21. února 1989 u Obvodního soudu v Praze 3


Dramaturgie
Ivana Slámová, Zdeněk Janáček Režie
Jiří Ornest


Hrají:
JUDr. Helena Hlavatá, samosoudkyně Natália Drabiščáková
Václav Havel, obžalovaný Pavel Liška
JUDr. Karel Florián, prokurátor Petr Čtvrtníček
JUDr. Josef Lžičař, obhájce Václav Petrmichl
Bedřich Houbal, důstojník SNB, svědek Josef Polášek
Petr Žák, major StB, svědek Igor Chmela
David Kabzan, zaměstnanec NG, svědek Zdeněk Janáček / Robert Geisler
David Schmoranz, známý V. H., svědek Vladimír Marek
Ing. Dušan Macháček, šéfredaktor TN ČsTV, svědek Jan Lepšík
Bohumil Šrajer, příslušník VB, svědek Leoš NohaÚryvek z ediční poznámky Dáši Havlové-Ilkovičové


Text (…) ležel téměř dvacet let v krabici kde byl připraven k samizdatovému vydání jako 278. svazek Edice Expedice pod názvem „Podněcování a trest“. Na titulní stránce měli být uvedeni dva autoři, Václav Havel a Helena Hlavatá (naše „pirátská“ edice se nemusela starat o autorská práva). K samizdatovému vydání nedošlo, v tomto případě však nikoliv vinou StB, nýbrž vlivem překotných událostí konce roku 1989.

Pamatuji se, že povolení zúčastnit se hlavního líčení ve věci Václava Havla dostali jen Ivan a Olga jako nejbližší příbuzní obviněného, já jsem si musela povolení osobně vyžádat přímo u prokurátora. Ivan měl pro „dobrodružství“ smysl a nebylo těžké jej přemluvit, aby do jednací síně vešel se dvěma ukrytými magnetofony, v každé kapse jeden. Předem jsme je nastavili na nejpomalejší nahrávání, 120 minut na každou stranu pásky. Sedli jsme si do druhé řady; z obou stran si přisedli estébáci, pečlivě jsme sledovali čas, a bezpečně před koncem pásky jednoho magnetofonu jsme poslepu zapnuli druhý a vypnuli první.

Když po skončení procesu Václava odváděli, přistoupila jsem k němu a on mi při lehkém objetí předal papírek s úplným textem své závěrečné řeči. Šťastně jsme se dostali domů a pro mne začala náročná práce: přepsat záznamy do počítače. Celý přepis mi trval dva dny a jednu noc, s korekturou pomohl Ivan a také Václavův obhájce JUDr. Lžičař. Jeden výtisk se pak podařilo vyvézt do zahraničí. Doufali jsme, že bude užitečný jako podklad pro konzultace se zahraničními právníky během přípravy na odvolací řízení.

Když Václava v polovině vyměřeného trestu propustili, se zájmem si záznam přečetl a pro Edici Expedice navrhl i název „Podněcování a trest“. Na vydání si však musel počkat na Knihovnu Václava Havla pod vedením M. C. Putny.


Premiéra 17. června a 22. června 2009 v 19,00 hodin v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí. Další z omezeného počtu repríz uvede Divadlo Na zábradlí 25 června a 28. září vždy v 19,00 hodin

Přidej komentář