Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské Quadriennale se blíží. Podívejte se, jaké projekty budou zastupovat Českou republiku

cpin na tehle trvam
03.06.2011 01:37 | Za dva týdny propukne v české metropoli očekávaná kulturní událost, která promění ve dnech 16. - 26. června Prahu v jeden velký výstavní prostor a obrátí k němu pozornost celého světa. Divadelní výtvarníci, designéři, kostýmní návrháři, architekti, zvukoví a světelní designéři ze všech koutů světa se po dobu 11 dní budou setkávat v rámci 12. ročníku Pražského Quadriennale. O ceny, které bude udílet porota složená ze světoznámých osobností, se utkají i vybraní zástupci české kulturní scény.

Česká republika je zastoupena ve všech soutěžních kategoriích: v Sekci zemí a regionů, Architektonické sekci, Studentské sekci a Extrémním kostýmu. Vybrány byly projekty, které při tvorbě scénického prostoru originálně využívají zvuk, světlo a nová média či reagují na aktuální dění na naší kulturní scéně. Ve Veletržním paláci se tak návštěvníci setkají například s tvorbou Michala Pěchoučka, Jany Prekové, Jana Štěpánka či souboru Krepsko. V Architektonické sekci v Pražské křižovatce se pak seznámí se dvěma plánovanými realizacemi prostorů pro umění v Plzni. Více na www.pq.cz.

V hlavní programové části Pražského Quadriennale Sekci zemí a regionů zastoupí Českou republiku expozice nazvaná Divadlo jako zážitek, jejímiž autorkami jsou dramaturgyně Marta Ljubková a scénografka Andrea Králová. Autorem výtvarně-architektonického řešení naší národní expozice je Martin Rössler. Výstava bude simulovat zážitek ze skutečné návštěvy divadelního představení. A to ze všech úhlů pohledu. Návštěvník bude mít díky originálnímu nápadu možnost vidět divadelní představení jak z pohledu interpreta či tvůrce, tak i běžného návštěvníka.

„Snažíme se, aby se v naší expozici představilo co nejvíce zásadních umělců, kteří ovlivňují a formují naši scénu. Klíčem k výběru byla mimo jiné pestrost. Pozvání přijali nejen scénografové, ale i režiséři, herci či animátoři,“ přibližuje Marta Ljubková. „Zmíněnou pestrost rozvineme i v proměnlivém a proměnném charakteru expozice, vycházejícím z živé a těžko zakonzervovatelné podstaty divadla.“ Návštěvníci se mohou těšit na šest převládajících či nejprogresivnějších tendencí v tuzemské scénografii.

Ne náhodou tak bude expozice rozdělena horizontálně i vertikálně do šesti částí, přičemž každá získá jinou podobu. Instalaci budou tvořit otevřené prostory, do kterých bude možné nahlížet. Živé výstupy by se tu měly střetávat s výtvarným pojetím scény, které hraje na divadle stále větší roli. Tento trend se snaží výstava kopírovat a uvést dále v život. Prostředkem pro komunikaci s publikem se tu kromě řeči a výrazových prostředků stává i světlo a zvuk, které společně vytvářejí další pomyslný divadelní prostor. Nechybí ani inspirace novým cirkusem či bojovým uměním.

Výtvarnou stránku propojenou s post-industriálními prostory v rámci PQ představí návštěvníkům scénograf a výtvarník Tomáš Bambušek, zabývající se dlouhodobě materiály, jako jsou izolepa, beton a karton. Známý je třeba svým působením v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Malíř, scénograf, fotograf a držitel ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2003, Michal Pěchouček, proslul svými obrazy rozkládanými do několika plánů pomocí obyčejného síťového pletiva, na něž maloval syntetickými barvami.

Na PQ se představí ale i další výrazné umělecké osobnosti přesahující oblast scénografií. Zvukový designér David Vrbík se například zaměřuje na laserové instalace nejen na divadelních prknech, ale i ve filmu a na výstavách. Volné sdružení Kolouchův sen, jehož členkami jsou absolventky DAMU a VŠUP Michaela Huffsteter a Hana Poislová, připravuje neobvyklé módní přehlídky, performance a výstavy. Také divadelní scénograf a módní redaktor Marek Cpin, stálý spolupracovník oceňovaného režiséra Jana Mikuláška, působí v divadlech po celé České republice (Národní divadlo moravskoslezské a Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, Divadlo v Dlouhé, Reduta či Husa na provázku v Brně). Jeho doménou je vysoce promyšlená stylizace.

Chybět nebude ani tvorba scénografky a kostýmní výtvarnice Daniely Klimešové, specializující se na otevřené divadelní a festivalové prostory, či jejího kolegy Jakuba Kopeckého. Součástí české expozice se stanou také soubory Depresivní děti touží po penězích a Krepsko. Českou republiku budou dále reprezentovat scénografky a kostýmní výtvarnice Andrea Králová a Jana Preková či scénograf Jan Štěpánek.

V Architektonické sekci, která nabídne v Pražské křižovatce nejrůznější podoby prostorů pro současné divadlo a umění 21. století, bude Česká republika zastoupena projektem Pavla Štorka, Terezy Kučerové a Tomáše Žižky s názvem Zrcadlení: Nové katedrály kultury pro Plzeň - Evropské město kultury 2015. Ten se věnuje dvěma doposud nerealizovaným projektům. Na jedné straně projektu stavby nového divadla v blízkosti historického centra Plzně (arch. návrh kanceláří HELIKA a CONTEMPORÂNEA) a na straně druhé konverzi památkově chráněného areálu bývalého pivovaru Světovar na kulturní a rezidenční centrum (urbanistický a ideový návrh ateliéru D3A). Předpokládaná realizace nového divadla i první fáze přestavby areálu Světovar počítá s rokem 2014. „Náš koncept reprezentuje dva jednoznačně nejdominantnější a nejambicióznější projekty, které se v průběhu kandidatury Plzně na Evropského hlavního města kultury pro rok 2015 objevují jako klíčové. Zvoleným tématem chceme odborné i laické veřejnosti dát možnost porovnat jak projektové vize a argumentace, tak podoby komunikace jednotlivých projektů s veřejností,“ vysvětluje Pavel Štorek.

Kategorie Extrémní kostým ve Veletržním paláci doplní Sekci zemí a regionů. Česko na ní zastoupí např. loutková, scénická a kostýmní výtvarnice a grafička Marie Jirásková, autorka světelných kostýmů, jejichž nositelky při tanci reagují na rytmus světelných změn. Konceptuální umělkyně Karolína Heřmánková při své práci používá zase zcela odlišné materiály – hlínu či keramické licí hmoty, z nichž tvoří až sedmimetrové skulptury a rozpohybovává je. Další česká zástupkyně, pedagožka, kostýmní návrhářka a světelná designérka Jana Preková na PQ představí své Plavky Etty Hilesum (Divadlo Na zábradlí), kostým vyrobený z autentického saka uniformy vojáka SS. Kurátorkou výstavy je kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.


V rámci Studentské sekce se na PQ světu představí studenti tuzemských uměleckých škol, konkrétně z Akademie výtvarného umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) a Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU). Tématem české studentské expozice je Divadlo jako zážitek - koncepce každodennosti. „Studenti předložili projekty, které zkoumají divadelnost našich všedních sdílených zážitků a soukromých životů. Ačkoli používají různé materiály a prostředky, všechny výsledné tvary pracují s interaktivitou jako hnací silou divadla, které vyžaduje zapojení publika,“ dodává kurátorka expozice Marta Ljubková.

Nesoutěžní sekce PQ nabídne široké veřejnosti i další projekty, které by neměly zůstat stranou zájmu. V dočasné Galerii2 dostanou vystavující (nejen čeští) umělci prostor k dispozici vždy na 24 hodin. Mimo jiné zde budou tvořit a vystavovat Tomáš Vaněk, Pavla Sceranková nebo Dušan Záhoranský. V obřích kostkách projektu Intersekce na Piazzettě Národního divadla se zabydlí Josef Bolf, Bohdan Holomíček či Egon Tobiáš. Do dalších projektů v ulicích Prahy se zapojí umělci jako Tomáš Svoboda, Tomáš Žižka, Pavel Štourač, Jan Lepšík, Jan Komárek, umělecká seskupení Handa Gote a Stage Code.

Samotnému Pražskému Quadriennale vtiskl uměleckou „tvář“ výtvarný umělec Krištof Kintera, autor originálního výtvarného konceptu letošního ročníku přehlídky, na níž se očekává účast až 40 tisíc návštěvníků.


Tagy: Pražské Quadriennale


Přidej komentář