Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Představení Ženy se vrátí 18. a 19. ledna do Divadla Komedie

Ženy - Divadlo Komedie
Ženy - Divadlo Komedie
15.01.2014 23:26 | redakce ZaKulturou.cz

Autorka a režisérka Adéla Laštovková Stodolová, spolupracující dvojice SKUTR, choreografka Jana Burkiewiczová, kostýmní výtvarnice Hana Zárubová, scénograf Jakub Kopecký, herci Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek… ti všichni se sešli při přípravě nové tanečně-divadelní inscenace Ženy, která měla premiéru 19. prosince v pražském Divadle Komedie. Další reprízy jsou na programu již 18. a 19. ledna a poté 15. a 16. února. Projekt navazuje na předcházející představení Adély Laštovkové Stodolové Malá smrt a Muži a volně tak uzavírá trilogii zabývající se lidskými archetypy a vzájemnými vztahy.

V předchozím projektu jsem se snažila nahlédnout do světa mužů, nyní se zaměřím na ženský vesmír – kde mají své kořeny, odkud se bere jejich síla, co ovlivňuje jejich jednání a myšlení, jaké jsou ženské archetypy nebo jak zvládnout stárnutí,“ vysvětluje autorka koncepce, režie a choreografie Adéla Laštovková Stodolová, jejíž oba předchozí projekty byly nominovány na Taneční představení roku.

Na jevišti inscenace spojí ženské osobnosti různých generací i žánrů, které s nadsázkou a humorem bilancují své životní příběhy: herečku Danu Batulkovou, pro kterou je to návrat k tanci, tanečnici a performerku Renátu Martinovou a herečku Zuzanu Stavnou. „Jak žijí v dnešním světě ženy? Jsou na lovu. Co dělají, když je toho na ně moc? Zavařují. S lukem v ruce, šípem za pasem a švestkami v batohu vyráží tři ženy na cestu krajinou svých vzpomínek lemovanou gumovými zvířátky, lustrem s peříčky, totemem vlasů a šťavnatou dužinou švestek,“ doplňuje Lukáš Trpišovský z dua SKUTR. Vedle ženských postav se představí také tanečník Jaro Ondruš, herci Jakub Gottwald a Ondřej Nosálek. Oproti předcházejícím projektům, kde choreografie byla pouze dílem Adély Laštovkové Svobodové, se na jejím vzniku nově podílí Jana Burkiewiczová.

Výsledkem nebudou jasné příběhy, role či děj, ale spojení výrazového tance, divadla i performance. Téma ženských archetypů si o takové zpracování říká, jak popisuje Adéla Laštovková Stodolová: „Jako ženy jsme cyklické bytosti a kráčíme v kruzích důležitých zkušeností. Tyto životní milníky v našich životech zanechávají nezapomenutelnou stopu. Je to čas první menstruace, prvního milování, mateřství, porodu a posléze vstupu mezi moudré a zralé ženy. Když jsou tyto události ošetřeny rituálním přechodem, žena do nové etapy života vstupuje vědomě a podpořená blízkými lidmi. Jsou to právě ženy na druhém břehu, které ji vítají a symbolicky oblékají nový šat zkušenosti.“

Kdo by je rád Ženy srovnal s Muži, bude mít ve stejném prostoru příležitost 15., 23. ledna a 8. a 9. února. Představení začínají v 19.30, vstupenky jsou k dostání v pokladně Divadla Komedie.

Projekt Ženy vzniká pod hlavičkou nezávislého sdružení STK Theatre Concept, který spojuje právě autorku představení, režijní duo SKUTR - Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský a další spřízněné umělce. V současné době zahrnuje inscenace Malá smrt, Kultovní představení, Joke Killers, Muži a do budoucna také Kultovní představení II.

Více informací na www.skutr.org.


Ženy

 

Námět, koncepce, režie: Adéla Laštovková Stodolová 

Choreografie: Jana Burkiewiczová

Režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)

Kostýmy: Hana Zárubová

Scéna: Jakub Kopecký

Light design: Jakub Kopecký, Michael Bláha, Jana Burkiewiczová 

Konstelační supervize:  Barbora Nádvorníková, Jan Bílý

Photo: Lucas Ross & Marketa Rosa

Grafika: F O R M A A T

Produkce: Iva Kopecká

Producent: SKUTR

Hrají: Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald, Ondřej Nosálek

 

Za podpory: Hlavní město PrahaTagy: Divadelní představení, Divadlo, Divadlo Komedie


Přidej komentář