Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Propukl festival pouličního divadla a klaunérie: Za dveřmi je Nultý bod

za dvermi je nulty bod
Plakát festivalu
18.07.2011 19:45 | 18. - 24. července se současně v pražských ulicích a v Divadle v Celetné uskuteční dva mezinárodní festivaly: Za dveřmi a festival fyzického divadla a klaunérie Nultý bod.

Časový přesun obou festivalů ze září na červenec si klade nemalý cíl: vytvořit současný, programově bohatý festival oživující v prázdninových dnech nejen pražské ulice a náměstí. „Spolupráce obou projektů se přímo odráží v podtitulu Jiný festival, nové divadlo. V rámci akce Za dveřmi je Nultý bod tak budou moci diváci zhlédnout v jediném týdnu přes 25 divadelních akcí v Divadle v Celetné, na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, Ovocném trhu, náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a v prostoru Bubenská 1“ říká šéf Nultého bodu Petr Boháč.

„V České republice jsou festivaly zabývající se pouličním a fyzickým divadlem naprosto ojedinělé. Chybí tu tradice, například v Polsku pouliční a fyzické divadlo spoluurčovalo společenskou i národní identitu, u nás je stále opomíjeno,“ doplňuje producent festivalu Za dveřmi Jakub Vedral a dodává: „Věříme, že díky projektu Za dveřmi je Nultý bod se centrum Prahy promění v jedno velké jeviště, podobně jako je tomu v jiných evropských městech. Chceme Prahu živou a otevřenou, a to nejen divadelnímu umění.“ Otevřený přístup reflektuje i fakt, že na žádné z představeních v rámci venkovní produkce si diváci nebudou muset kupovat vstupenku, budou zcela zdarma.


V programu mezinárodního festivalu Za dveřmi zcela jistě zaujme divadelní ansámbl Teatr Kana (PL), pod jehož jménem se skrývá jeden z hlavních představitelů nové vlny polského divadla Zygmund Ducziński. Představení Noc a Moskva – Petušky se stala přelomovými, Teatr Kana bylo za ně oceněno hned několika světovými cenami – například First Fringe na festivalu v Edinburghu či je opěvovaly recenze v The Times, Los Angeles Weekly nebo The Scotsman. Na festivalu představí v české premiéře plenérový projekt Where to.?! z dílny režisérky Bibianny Chimiak.

Hvězdami programu v Celetné bude bezesporu australská rodačka Nola Rae žijící a tvořící v Anglii a ruská avantgardní skupina BlackSKYWhite. Nola Rae patří mezi jedinečné umělkyně v moderním britském divadle. Její představení mohli diváci vidět již v 64 zemích po celém světě. V Praze se mohou diváci těšit na její poslední představení Exit Napoleon, s podtitulem Pursued by Rabbits. Skupina BlackSKYWhite patří spolu s Akhe a Děrevem mezi ruský triumvirát současného fyzického divadla. V čele s režisérem Dmitrim Ariupinem získalo divadlo BlackSKYWhite několik světových ocenění First Fringe a Total Theatre Prize na festivalu v Edinburgu nebo Prix de la Critique2001 na festivalu MIMOS. V Divadle v Celetné se objeví jejich nejoceňovanější představení USSR Was Here, které má nejen skvělé divácké ohlasy, ale mimořádně oslovilo i odbornou veřejnost.

Další ze zahraničních hvězd, Grotest Maru z Berlína, se zaměřuje na pouliční site-specific. Jejich poetika je inspirována vizuálním, fyzickým divadlem, instalacemi a landartem. V pražských ulicích se objeví hned dva projekty: jejich nejhranější a nejznámější pouliční představení Parada Narrnia a Phalanx Bamboo, jež bylo vytvořeno speciálně pro Expo 2000 v Hanoveru.

Vstupné na venkovní představení jsou zdarma, vstupenky do Divadla v Celetné či do prostoru Bubenská jsou k dostání v předprodeji v síti Ticket Portál, na místě a každý den konání festivalu na stánku přímo na Staroměstském náměstí, v cenách 180,- (student do 26ti let) a 250,- (plné vstupné).


Přidej komentář