Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Repertoárové menu Národního divadla obohatil Nápoj lásky

nápoj lásky
napoj lasky
18.01.2011 10:56 | Zejména na výkonech mladých a pražským publikem žádaných sólistů je založena nová operní inscenace Národního divadla Nápoj lásky skladatele Gaetana Donizettiho. Její premiéry se uskutečnily 15. a 17. prosince 2010.
Hravá komedie oplývá řadou vynikajících árií a ansámblů, z nichž nejslavnější Nemorinova Una furtiva lagrima patří do repertoáru všech světových tenoristů. Opera je vděčnou hereckou i pěveckou příležitostí, stejně jako divácky atraktivním titulem. „Nápoj lásky je mou první operní režií, jinak pracuji převážně jako choreograf. Text, hudba, popis scén, to vše je v Nápoji lásky víceméně dané. Ale hledat způsob, jak dodržet charakter příběhu a zároveň mu dát osobitost, to mě vzrušuje nejvíc,“ říká režisér inscenace Simone Sandroni. Jeho umělecká partnerka Lenka Flory, s kterou více než deset let působí v uskupení současného tance Deja Donne, je autorkou scény a kostýmů. „Scénografie vychází ze spojitostí, které jsme našli v italském neorealismu a československém socialistickém realismu. Nepoužívám scénu jen jako dekoraci k navození atmosféry. Její přítomnost musí být pro inscenaci nezbytná,“ dodává Lenka Flory.

Pro dirigenta Davida Švece bude samostatné hudební nastudování debutem na první scéně. Má však za sebou dirigování několika titulů z posledních let: Hry o Marii Bohuslava Martinů, Smetanovu Prodanou nevěstu nebo Mozartovu Kouzelnou flétnu. „S nadsázkou bych o hudbě Nápoje lásky řekl, že je jako šampaňské. Je to hudba čistá, jiskřivá, perlivá, s klenutými, zpěvnými melodiemi, jednoduchým doprovodem a velmi přehlednou stavbou,“ říká o svém vnímání kompozice díla David Švec. Národní divadlo představí v Nápoji lásky především mladší sólisty. Roli bohaté venkovanky Adiny v alternacích nastudovaly Marie Fajtová, Jana Kačírková a Kateřina Kněžíková. Postavy mladého rolníka Nemorina se ujali Peter Berger, Aleš Briscein a Jaroslav Březina. Sopranistka Jana Kačírková, stejně jako ruský basista Roman Astakhov, představitel Dulcamary, vystoupí v Národním divadle poprvé. „Nápoj lásky zařazujeme na repertoár z několika důvodů. Jedním z nich je snaha o jeho rozšíření o komickou operu, dalším pak přítomnost ideálních interpretek pro postavu Adiny v souboru opery Národního divadla,“ vysvětluje dramaturg inscenace Beno Blachut. Do konce sezony 2010/2011 uvede opera Národního divadla ještě čtrnáct repríz této nejnovější inscenace.

Premiéru měl Donizettiho Nápoj lásky v milánském Teatro della Canobbiana v květnu 1832. V historické budově Národního divadla byla poslední premiéra Nápoje lásky v dubnu 1887 a nyní se na jeviště první scény vrací po 107 letech. Titul je na repertoárech řady světových scén, momentálně například v berlínské nebo vídeňské Státní opeře.

Gaetano Donizetti
Nápoj lásky
Premiéry 15. a 17. prosince 2011


Realizační tým:
Hudební nastudování: David Švec
Dirigent: David Švec / Jan Chalupecký
Režie: Simone Sandroni
Scéna a kostýmy: Lenka Flory
Sbormistr: Martin Buchta
Dramaturgie: Beno Blachut
Účinkují:
Adina: Marie Fajtová / Jana Kačírková / Kateřina Kněžíková
Nemorino: Peter Berger / Aleš Briscein / Jaroslav Březina
Belcore: Jiří Hájek / Svatopluk Sem
Dulcamara: Roman Astakhov / Ondrej Mráz / Jiří Sulženko
Giannetta: Alžběta Poláčková / Lucie Fišer Silkenová
Sbor opery Národního divadla
Orchestr Národního divadla
Více informací o sólistech a členech realizačního týmu naleznete na www.narodnidivadlo.cz v profilu inscenace Nápoj lásky.


Tagy: Nápoj lásky


Přidej komentář