Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Šípková Růženka neboli Spící krasavice na jevišti Národního divadla

sipkova ruzenka
Šípková Růženka neboli Spící krasavice na jevišti Národního divadla
11.02.2012 17:13 | Balet Národního divadla uvede koncem března druhou premiérou letošní sezony, věhlasný baletní titul Šípková Růženka neboli Spící krasavice.

Šípková Růženka patří k základním kamenům světového baletního repertoáru a je hudebníky považována za nejdokonalejší ze všech baletních opusů P. I. Čajkovského. Zejména valčík B dur, znázornění spícího království, patří k nejkrásnějším ukázkám baletní hudby. V Čechách měla Spící krasavice premiéru v roce 1924 v Národním divadle. Nyní se na jeho jeviště vrací ve zcela novém provedení.

Balet Národního divadla nastudoval půvabnou verzi mexického choreografa Javiera Torrese, která byla původně vytvořena pro Finský národní balet, nese v sobě odkaz mistrovství Mariuse Petipy a měrou vrchovatou splňuje vše, co se očekává od tradičního klasického výpravného baletu. „Režisér, choreograf a výborný tanečník Javier Torres je velmi chytrý a citlivý člověk. Jeho verze má své kouzlo, myšlenku a jsou v ní nečekané nápady a překvapení,“ dodává umělecký šéf baletu Petr Zuska. Nechybí náročné interpretační party pro sólisty i sbor, pohádková atmosféra s citlivou dávkou nadsázky a humoru pro nejmenší diváky a pro ty odrostlejší zamyšlení nad dobrem a zlem v kontextu vrcholných emocí, lásky a strachu a jejich neoddělitelné duality. Soubor baletu Národního divadla bezezbytku využívá příležitosti k rozvinutí virtuózních uměleckých výkonů.

Javier Torres známou Parraultovu pohádku o dívce, která se píchne o trn a usne na sto let, inscenuje jako aktuální drama odehrávající se v srdci hlavní postavy, princezny Aurory. Všechny postavy na jevišti jsou vlastně reinkarnací vnitřních princezniných emocí – zejména víla lásky Lilac a čarodějnice strachu Carabosse. „Aurora konfrontuje mezi volbou žít svůj vlastní život ve strachu nebo žít život v lásce. Prožije sto let strachu ve spánku, než si může vědomě vybrat probuzení se do lásky. Věřím, že Aurořina volba mezi životem ve strachu nebo životem v lásce je volbou, kterou řeší každý z nás. Abychom porozuměli jak učinit volbu vědomě, musíme následovat Aurořin  příklad a čelit našim nejhlubším obavám. Učinit takovou volbu vědomě, je jediný způsob, jak se probudit do opravdové lásky,“ vysvětluje své pojetí Javier Torres.

Představení Šípková Růženka v Národním divadle ocení nejen milovníci klasického baletu, ale všichni příznivci prvotřídního tanečního umění.

 

Uvedení představení - česká premiéra 29. března 2012, další nejbližší termíny – 30. března, 1., 6. a 8. dubna v historické budově ND.

 Přidej komentář