Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Státní divadlo národů uvede v divadle HYBERNIA inscenaci Slečna Julie

Slečna Julie
Slečna Julie - 17.září 2013 Divadlo Hybernia
26.08.2013 17:01 | redakce ZaKulturou.cz

Velká divadelní událost - 17. září v 20:00 hod. Státní divadlo národů pod vedením národního umělce RF Jevgenije Mironova uvede inscenaci Slečny Julii na motivy divadelní hry Augusta Strindberga (představení je nastudováno v ruském jazyce s českými titulky).

Všechny příznivce ruského divadla čeká skutečná divadelní událost - v rámci XXI. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň se poprvé představí na divadelních prknech v Plzni a v Praze moskevské Státní divadlo národů (Gosudarstvennyj těatr nacij) pod vedením národního umělce RF Jevgenije Mironova.

Příběh "pádu" hraběcí dcery, která se na jednu noc stala milenkou otcova sluhy, byl na konci 19. století vnímán jako "příliš odvážný a příliš naturalistický." Jediného uvedení se hra dočkala 14. března 1889 v prostorách studentského spolku v Kodani, přičemž titulní roli ztvárnila Strindbergova žena Siri von Essen. Ve Švédsku byla Slečna Julie zakázána cenzurou až do roku 1906. V současné době se však jedná o jednu z nejznámějších a nejhranějších divadelních her tohoto švédského dramatika.

Se zkoumáním hlubin psychologie hrdinky podobného typu má režisér inscenace, Thomas Ostermeier, již řadu zkušeností ze svého domovského berlínského divadla Schaubühne, kde inscenoval Ibsenova dramata Nora (2002) a Hedda Gablerová (2006). Hrdinky těchto her, napsaných přibližně ve stejnou dobu jako Slečna Julie, jsou „rodnými sestrami“ Stringbergovy hrdinky.

Děj inscenace v podání moskevského divadelního souboru je přenesen do současného Ruska. Jeden z nejvyhledávanějších a nejznámějších představitelů nastupující generace ruských dramatiků, Michail Durněnkov, pro účely této inscenace napsal (speciálně pro Divadlo národů) novou scénickou verzi Strindbergova dramatu, v níž jsou zachovány všechny syžetové linie, zatímco dialogy jsou nasycené moderní lexikou. Ústředním tématem hry je stejně jako u Strinberga milostný trojúhelník, který tvoří slečna Julie, sluha Jean a služebná Kristina, v podání špičkových ruských herců - Čulpan Chamatovové, Jevgenije Mironova a Eleny Gorinové.


Představení je nastudováno v ruském jazyce s českými titulky.

Představení mělo premiéru v Moskvě v roce 2011.

Informace o představení: www.festivaldivadlo.cz, www.theatreofnations.ru

www.hybernia.eu

http://www.ticketportal.cz


Slečna Julie
Slečna Julie
Slečna Julie


Tagy: Divadelní představení, Divadlo Hybernia


Přidej komentář