Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Světové hvězdy zatančí s baletem Národního divadla

Camouflage - Oleksandr Kysil - Foto D  Dostálková.jpg
Camouflage - Oleksandr Kysil - Foto D Dostálková.jpg
07.01.2010 22:32 | Mimořádné taneční zážitky na scénách Národního divadla nabízí soubor baletu i v novém roce. Lákadlem není jen hostování českých tanečníků, kteří se proslavili ve světě, Lukáše Slavického, Darii Klimentové a Matěje Urbana.

Leden a únor 2010 je nabitý tancem. Už 9. a 13. ledna 2010 lze obdivovat prvního sólistu stuttgartského baletu Lukáše Slavického jako Prince Siegfrieda v Labutím jezeře. Držitel prestižního ocenění Prix Benois de la Danse pro nejlepšího tanečníka roku 2002 je absolventem pražské Taneční konzervatoře. Přestože zamířil po absolutoriu do Německa, české publikum ho zná z Baletu Gala aneb Setkání v Praze v Národním divadle, kde vystupoval po boku primabaleríny Lisy-Maree Cullum nebo Alena Bottainiho.


Užít si zvláštní tajuplnou atmosféru inscenace Labutího jezera, kde dvojroli Odetty/Odilie tančí Nikola Márová nebo Zuzana Susová a Prince Siegfrieda tančí Michal Štípa nebo Jiří Kodym, je možné ještě 17. ledna, 28. a 29. května 2010. Pro dětské diváky je však vhodný také romantický pohádkový balet La Sylphida/Napoli, který se koná 31. ledna 2010, 17. a 18. dubna nebo 19. června 2010. Každé dívčí srdce v něm potěší něžné létající okřídlené víly v tylových sukních. Dětem jsou ovšem určeny také inscenace Zlatovláska nebo andersenovská fantazie pražské Taneční konzervatoře Děvčátko se sirkami.


Vášnivou krásu komponovaného představení Causa Carmen může publikum vychutnat naposledy v sezoně 20. a 22. ledna 2010, kdy v Carmen, tedy v části vytvořené světoznámým choreografem Matsem Ekem, uvidíme Matěje Urbana jako Dona Josého. Partnerkou v roli Carmen mu bude Sylva Nečasová, členka baletu ND. Tanečník českého původu a bývalý sólista baletu Národního divadla je dnes členem Bavorského státního baletu v Mnichově. Do Zlaté kapličky se však rád navrací jako host: V minulé sezoně jsme ho mohli vidět v roli Romea ve Vàmosově Romeovi a Julii, jako Jamese v Sylphidě, Lenského v Oněginovi anebo jako Gennara ve 3. jednání baletu Napoli. Další představení Causa Carmen se v této sezoně uskuteční 23. ledna, 20., 22. nebo 30. dubna 2010.Mladí diváci – i v zahraničí - jsou obvykle zaujati moderní choreografií Petra Zusky Brel – Vysockij – Kryl/ Sólo pro tři, z níž sálá proud mužné energie: v hlavních rolích excelují první sólisté baletu ND Alexandre Katsapov nebo Michal Štípa. Představení se koná 3. a 4. února 2010. Romeo a Julie světoznámého choreografa Youri Vàmose na Prokofjevovu hudbu je dalším obohacením repertoáru slavícím úspěchy při hostování pražského souboru za hranicemi, připomeňme hostování baletu v loňském roce v Athénách. Inscenaci lze navštívit 24. a 25. února 2010. Nedávno premiérovaná velkolepá novinka Libora Vaculíka Faust, kde v náročné roli Mefista můžeme mimo jiné obdivovat um samotného uměleckého šéfa baletu ND Petra Zusky v alternaci s Richardem Kročilem, se v této sezoně ukáže ve Stavovském divadle už jen ve dvou představeních 28. února a po jednom představení 3. března 2010, 12. dubna nebo 23. a 24. června 2010. Neortodoxní publikum jistě ocení i provokativní taneční divadlo Jana Kodeta a Janka Růžičky Camoufl▪AGE v půdním prostoru Divadla Kolowrat, kde se odváže šestice baletních hvězd k virtuálnímu tripu 7. a 26. ledna, 4. a 5. března nebo 27. a 28. dubna 2010.
Youri Vàmos touto dobou pilně vymýšlí další nový balet, tentokrát šitý přímo na tělo souboru Národního divadla: jeho Othello bude mít českou premiéru 1. a 2. dubna 2010. Další představení se uskuteční 8. a 9. dubna či 6. června 2010. Choreograf využívá pro Othella hudby z různých skladeb Leoše Janáčka a přiznává: „...právě symfonická suita Taras Bulba mi dala ten rozhodující impuls. Tato suita není svým častým střídáním krátkých a rychlých nálad zrovna běžná pro předlohu k baletu. Avšak právě to potřebuji pro Othellovu citovou rozkolísanost mezi žárlivostí a výbušnými projevy lásky.“ Youri Vàmos je přesvědčen, že „od vybraných tanečníků to bude vyžadovat mimořádný, silný, dramatický výraz, neboť se jedná o postavy z masa a krve, s nohama v bahně, hlavou v oblacích a mečem v ruce.“
Dříve však, než budeme objevovat Othella, můžeme se těšit na další českou hvězdu, primabalerínu Anglického národního baletu Dariu Klimentovou a její zahraniční přátele na večeru nazvaném DARIA KLIMENTOVÁ - Balet Gala 10. a 11. března 2010.

Přidej komentář