Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Teatro NoD - Ekvipáž

Teatro NoD: Ekvipáž
Teatro NoD: Ekvipáž
04.04.2013 14:15 | redakce ZaKulturou.cz

Představení Ekvipáž se vrací na “prkna“ Teatro NoD. Využijte tak jedinečnou příležitost a nenechte si jej 7.dubna od 20 hodin rozhodně ujít! Již tomu bude rok, co známý pražský experimentální prostor NoD / Roxy slavnostně otevřel svou novou „malou scénu“ právě premiérou inscenace Ekvipáž.

Inscenace vznikla na základě vlastní iniciativy studentek a čerstvých absolventek DAMU. Monodrama pojednává o ženě, litující svou nezdařenou uměleckou kariéru houslistky a vzdávající se teprve započatého plnohodnotného života. Zobrazeno je skrze několik párů očí žen - umělkyň, které svou kariéru chtějí vidět jinak.

Autorky konfrontují svůj ryze ženský pohled na monodrama napsané mužem – současným českým autorem Pavlem Cmíralem. Příběh Lízy, která kdysi vystudovala konzervatoř, je univerzálním a aktuálním příběhem mladé umělkyně, přicházející z východu na západ s vizí „amerického snu“. Komorní a velmi osobitá zpověď nadějné houslistky vypráví o krachu a neúspěchu, o nenaplněných uměleckých i osobních touhách, o rezignaci, která nakonec hrdinku přivede nazpět do rodného města.

„Autorky netradičně pracují s původním dramatickým textem, který vnímají jako jednu ze scénických složek, začleňují ho do originálního kompaktního celku s výrazným hereckým a vizuálním zástupem.“
Časopis Loutkář, 20. 5. 2012

Zdánlivě konvenční a schematický příběh je zpracován s humorem a neotřelou formou. Autorky citlivě představují ženský myšlenkový svět, ale bez zbytečných rodových klišé. Těžištěm je především téma jedince v umění, ženský element je pouze přidanou hodnotou. „Hlavná postava je naivná umelkyňa s romantickými predstavami o kariérnom vzostupe, no nemá silu. To ma nesmierne provokuje. Hra mi ukazuje, čo by sa stalo, keby som ja tú svoju silu stratila. Je to pre mňa úžasne vzrušujúci zážitok, podieľať sa na sonde tejto postavy vďaka možnostiam, ktoré mi divadlo ponúka“ uvedla režisérka Dana Račková.

Známý pražský multifunkční prostor NoD se rozhodl rozšířit svou nabídku o nový prostor pro uvádění inscenací jednoho herce. Při jeho invenčním využití pracuje autorka scény Tereza Sléhová, s živou projekcí fotografií, staví na precizní práci s detailem, s jemností zachází s netradičními prvky. Velký důraz je také kladen na československý kontext, který předlohu částečně upravuje. „Mám Slovensko ráda. Ale pokud jde o Slováky žijící v Praze, tak mi tahle hra vyhovuje v tom, že se do nich můžu trochu pustit“ prozradila s jistou nadsázkou Tereza Sléhová.

Scénář, režie: Dana Račková
Scénografie: Tereza Sléhová (KALD-DAMU 4. ročník, obor: Scénografie)
Hraje: Petra Majerčíková (KALD-DAMU 3. ročník, obor: Herectví)
Hudba: Eliška Svobodová (Konzervatoř Jaroslava Ježka 4. ročník, obor: Skladba)

Představení bylo podpořeno nadací Život umělce. Projekt vznikl v spolupráci s Evropským centrem romské hudby v Praze.

Nejbližší termín představení: 7. dubna 2013

Bližší a detailnější informace o předprodeji vstupenek naleznete na webových stránkách http://nod.roxy.cz/teatroNoD

Tagy: Divadelní představení, divadlo, Teatro NoD


Přidej komentář