Magazín kulturního dění v Praze a okolí

VIKTOR K. ANEB ČESKÝ NÁROD NESKONÁ

viktor k
07.02.2011 00:59 | Před několika dny se na plné obrátky rozběhlo zkoušení připravované inscenace Viktor K. aneb Český národ neskoná. Autorský projekt Jiřího Janků, Martina Packa a Petra Svojtky, který nese podtitul „Komedie o kupónové privatizaci, Harvardských fondech a Bahamských ostrovech“, se pokusí odpovědět na otázky, které trápí snad každého z nás: Co se Viktor naučil na Harvardu? Kdy se stal DIKem? Kolik se dá utratit na Kypru? Jak chutná ázerbajdžánské tekuté zlato? Kdo byl otcem Viktorova úspěchu? Proč dnes Viktor večeří na Bahamách? A co na to mistři?

Pravdivý příběh Viktora K., piráta z Prahy, bude mít premiéru 26. března v Divadle Rokoko.

Všechny postavy v této hře jsou skutečné a nic z toho, co uvidíte, se nestalo…, nebo možná stalo…, těžko říct.

Jiří Janků a Petr Svojtka se věnují autorskému divadlu již 15 let. Začínali v Divadelním sdružení CD 94, svou poetiku rozvíjeli několik sezon v kladenském divadle a navázali na ni i v Městských divadlech pražských. Zde uvedli například netradiční adventní hru České Vánoce, parodii reality show Superčlověk a připravují muzikál pro činoherce Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Dá se říci, že jejich hry mají jednoho společného jmenovatele a tím je zkoumání něčeho tak neuchopitelného, jako je „česká národní povaha“.
Hra Viktor K. aneb Český národ neskoná se k této lince otevřeně hlásí. Autorský tandem se tentokrát rozšířil na trio – ke spolupráci na scénáři byl přizván renomovaný choreograf Doc. Martin Pacek, který je podepsán například pod projekty pohybového divadla Veselé skoky či taneční skupiny BuFo.

O hudební aranžmá se postará Dominik Renč. Na jevišti pak uvidíme Vasila Fridricha coby Viktora K. a dalších sedm herců v mnoha různých rolích: Hanuš Bor, Viktor Dvořák, Jiří Hána, Radim Kalvoda, Aleš Procházka, Veronika Janků a nová členka souboru Městských divadel pražských Veronika Kubařová.