Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výpravný barokní večer Putování Evropou zakončí Letní slavnosti staré hudby

Putovani_Evropou_La_Compagnie_Eventail1_small
Putovani Evropou La Compagnie
11.08.2010 23:07 | Rozmarná Francie Krále Slunce, oduševnělá Anglie, uhlazené Německo a extravagantní Benátky – velkolepé barokní představení Putování Evropou provede hudbou a tancem návštěvníky branou času do významných evropských metropolí na sklonku 18. století. V neděli 8. srpna se tak v Divadle Hybernia slavnostně uzavře letošní jedenáctý ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby.


Choreografie představení je dílem přední francouzské znalkyně barokního tance Marie-Geneviève Massé, která vychází z původních dochovaných krokových variací. Její taneční vize hledající „ztracený čas“ mistrovsky realizují francouzští tanečníci z proslulého souboru La Compagnie L´Eventail, kteří diváky strhávají nejen silným vnitřním nábojem, ale i křehkou ladností. Zážitek umocňují elegantní dobové kostýmy tanečníků. Na cestě doprovodí tanečníky respektovaný český soubor Collegium 1704 s vedoucím Václavem Luksem. Collegium 1704 má se scénickými projekty bohaté zkušenosti. Mimo jiné účinkuje v opeře Rinaldo Georga Friedricha Händela, která je s úspěchem uváděna na scéně Stavovského divadla i v zahraničí.


Další podrobné informace na www.letnislavnosti.cz.


Výpravný barokní balet zavede diváky ve čtyřech obrazech postupně do Francie, Anglie, Německa a Itálie. V minulosti to bývala právě Francie, která vévodila tanečnímu umění, proto se stala inspirací pro první obraz. Francie Krále slunce je plná sól a duetů a vychází z původní choreografie opéry-ballet Les fétes vénitiennes tanečního mistra Louise-Guillauma Pécoura s hudbou Andrého Campry. Námořnický hornpipe, passepied-paspe či tradiční tanec s židlemi – druhý obraz Drama v Anglii přináší nefalšovanou atmosféru Londýna před dvěma staletími. Tentokrát se inspirací stala opera Henryho Purcella The Prophetes, or The history of Dioclesian. Sonáta e moll pro dvoje housle a basso continuo Johanna Rosenmüllera přivádí v obrazu Německá nostalgie návštěvníky na třetí zastavení do dolnosaského sídla vévody z Braunschweigu. Poutavý dialog německého houslového umění s elegancí tanečních kreací představí Německo v jiném světle. Strhující závěr Karneval v Benátkách pak patří Antoniu Vivaldimu, jehož hudba vrhne tanečníky do Benátek, kde je pohltí šálivý karnevalový rej masek commedie dell’arte.


Před závěrečným večerem nabídnou Letní slavnosti staré hudby ještě tři koncerty. Dnes se v Martinickém paláci na Hradčanském náměstí uskuteční komponovaný pořad La Famosa Cantatrice oslavující italské pěvkyně 17. století. Ve středu 4. srpna prostoupí Břevnovský klášter atmosféra zámku Sanssouci za dob Bedřicha II. Velikého, když zde flétnistka Jana Semerádová a cembalistka Barbara Maria Willi uvedou své Sólo pro krále. Ve čtvrtek 5. srpna bude letohrádek Hvězda patřit Orfeovi a něžným áriím Stefana Landiho a Luigi Rossiho v podání věhlasného ansámblu Il Trionfo del Tempo a tenoristy Jana van Elsackera.


Prodej vstupenek probíhá v pokladně Collegium Marianum v Melantrichově ulici č. 19 a síti Ticketpro. Seniorům a studentům je poskytována sleva 10 % z ceny vstupenky. Vstupenky na zbývající večery lze rezervovat on-line na www.letnislavnosti.cz nebo telefonicky – 224 229 462.

Přidej komentář