Magazín kulturního dění v Praze a okolí

ZA DVEŘMI: Mezinárodní festival outdoorového a pouličního divadla

festival za dvermi
festival Za dveřmi
24.08.2010 20:31 | Blíží se druhý ročník festivalu Za dveřmi, jehož nadcházející dějství bude na počet dní i performací ještě bohatší než loni. Vzali jsme si za cíl představit pražskému a českému publiku to nejzajímavější z toho, co se děje na scéně pouličního a outdoorového divadla v Čechách i v Evropě. Jedenáctidenní program nabídne představení pro děti, klasické pouliční variace, Site Specific Projekt, ale i ty největší vizuálně divadelní produkce, které patří k vrcholům nejvýznamnějších festivalů světa.

Jsme nesmírně potěšeni, že se nám podaří přivést do Prahy legendární soubor Teatr Ósmego Dnia z polské Poznaně, který se během své historie ocitl na vrcholu slávy i v úplném zatracení a emigraci. Jeho existence připomíná život rockové legendy, a možná i proto bývá označován za divadelní Rolling Stones. Společně s Teatrem Ósmego Dnia přivítáme i režiséry dokumentu o tomto slavném seskupení Joannu Helander a Bo Perssona při pražské premiéře jejich stejnojmenného filmu. Po projekci proběhne unikátní konference „Nezávislé a pouliční divadlo v době totality a dnes“.

Shodou šťastných okolností se v rámci letošního ročníku uskuteční i největší přehlídka průvodového divadla a umění - Pražský karneval. Pátý ročník této akce bude po propojení s festivalem Za dveřmi obohacen o divadelní dílny a workshopy a více se zaměří právě na ukázky průvodového divadla.

Za zmínku jistě stojí i Site Specific Projekt Teatru Novogo Fronta CAPAX. Již od začátku července připravuje tento mezinárodní soubor představení, v němž účinkují zahraniční umělci, kteří svůj život spojili s Prahou. Premiéra CAPAXU se uskuteční 13. září v klubu UNDERGROUND. Rád bych zmínil projekt Střípky z Vysokého snění, který vůbec poprvé v Čechách poodhalí publiku, čím se sdružení V.O.S.A. prezentuje v rámci doprovodných programů české expozice na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Přijedou i zlatí medailisté ze zimní olympiády ve Vancouveru. Po několika letech se do Prahy vrací Teatro Tatro s pražskou premiérou projektu Zázračný divadelní automat. Festival zakončíme premiérou výjimečného projektu výjimečného souboru 420PEOPLE. Představení Package připravují pod režijním vedením choreografa Shusaku Takeuchi.

To však zdaleka není vše. K vidění bude i Divadlo Continuo, Décalages a řada dalších představení, produkcí a instalací. Oživíme Halu Thámovu, kino Světozor, Střelecký ostrov, Novou scénu a Piazzetu Národního divadla, ulice Prahy 5, Prahy 1, Prahy 3 a další a další místa. Jednotlivá představení a projekty, které se na našem festivalu budou prezentovat, jsme vybírali velmi pečlivě. Naprostou většinu jsme měli příležitost osobně zhlédnout nebo práci daných umělců dlouhodobě monitorujeme. Přestože nedostáváme velké dotace, jezdíme po světě a aktuální divadelní dění sledujeme.

Jsme hluboce přesvědčeni, že smyslem pouličního a outdoorového divadla je hrát totálně a napřít veškerou energii k divákům s důvěrou, že se vrátí. Při přípravách druhého ročníku jsme energie do světa vyslali opravdu hodně a přestože festival ještě nezačal, už cítíme, že se vrací. Přijďte si ji užít i vy.

Tagy: Festival Za dveřmi


Přidej komentář