Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Za půl roku se Praha stane epicentrem světového divadla- Pražské Quadriennale 2011 rozšiřuje program

 Pražské Quadriennale 2011
Pražské Quadriennale 2011
11.12.2010 01:21 | Také na živelnost umění, dráždivá spojení divadelní akce a performance s veřejným prostorem a scénografie s architekturou, módou, výtvarným uměním, designem i filmem sází největší přehlídka scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale (PQ). Celosvětově sledovaná a významná událost promění Prahu už za půl roku v epicentrum světového divadla. Program Pražského Quadriennale mezi 16. a 26. červnem nepřehlédne žádný z obyvatel či návštěvníků metropole, protože se bude odehrávat na mnoha místech po celé Praze. Centrem akce se stane Veletržní palác – budova Národní galerie. Ten nabídne mimo jiné ukázku nejlepších divadelních projektů za poslední roky z více než 60 zemí.


O vlivu Pražského Quadriennale svědčí i očekávaná účast. Vedle zhruba 35 tisíc návštěvníků se pořadatelé chystají na příjezd více než 7 000 divadelních profesionálů a studentů z celého světa. „Myslím, že půjde o jednu z největších mezinárodních akcí, které bude Praha a Česká republika v roce 2011 hostit. Z hlediska návštěvnosti je srovnatelná s velkými kongresovými akcemi, nabízí však rozsáhlý program i pro širokou veřejnost v podobě výstav, představení a uměleckých počinů přímo v ulicích hlavního města,“ říká Daniela Pařízková, výkonná ředitelka PQ.


Zřejmě nejatraktivnější náplň nabídne nový projekt Pražského Quadriennale - Intersekce. Architektonickou podobu, ušitou na míru piazzettě Národního divadla, jí vtiskává významný izraelský architekt a designér Oren Sagiv. Jím navržený nápaditý labyrint boxů umožní prezentaci tří desítek autorů, kteří jsou špičkami ve svých oborech a jejichž práce jsou v Česku málokdy nebo vůbec k vidění: ze zahraničí jsou to například Romeo Castellucci, Josef Nadj či Ilya a Emilia Kabakovovi, které doplní i významní čeští tvůrci jako např. nepřehlédnutelný výtvarník Josef Bolf. Kurátorkou projektu je Sodja Lotker, která je zároveň uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale.


Veškeré další informace, včetně aktuálních výzev k účasti umělců z nejrůznějších oblastí, lze nalézt na www.pq.cz.


Cílem Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je přiblížit aktuální práci divadelních výtvarníků, designérů a architektů z celého světa co nejširší veřejnosti. Organizátoři připravují vedle ryze odborné náplně přednášek a workshopů i množství programových bodů určených početnému publiku, včetně rodin s dětmi a škol na PQ dětem. V tuto chvíli se k účasti na Pražském Quadriennale přihlásilo 62 zemí ze všech kontinentů. Nechybí tradiční účastníci PQ jako USA, Německo či Norsko, ale vůbec poprvé se přihlásily i státy jako Venezuela, Libanon či Nigérie. Národní prezentace budou k vidění v rámci výstavní Sekce zemí a regionů ve Veletržním paláci.


Jedním z cílů Pražského Quadriennale je vymanit téma divadla a umění obecně z tradičních míst i diskursu vnímání a poukázat na jejich nesčetné přesahy do každodenního života a zdánlivě nesouvisejících oborů. Platí to i pro další výstavní sekce – Studentskou sekci, Extrémní kostým či Architektonickou sekci s leitmotivem Divadelní prostor přítomný a budoucí – stejně jako pro rozsáhlý vzdělávací projekt Scenofest a Světlo a zvuk.


V případě zmíněné Intersekce půjde v historii PQ o nejrozsáhlejší propojení rozličných oborů a žánrů současného umění, jež pracují se scénickou akcí, jako divadlo, tanec, instalace, video art, performance, body art, móda, nová média, architektura, site-specific… Výsledkem několikaletého úsilí bude venkovní unikátní instalace/inscenace v centru Prahy, která divákům nabídne ojedinělý zážitek intimního a přímého kontaktu se současnou uměleckou tvorbou a jednotlivými umělci. Intersekce také vytvoří z piazzetty Národního divadla místo pro setkání návštěvníků a obyvatel Prahy v celodenním baru či nočním kině.


Více informací:

Sekce zemí a regionů - http://www.pq.cz/cs/sekce-zemi-a-regionu.html
Studentská sekce - http://www.pq.cz/cs/studentska-sekcee.html
Architektonická sekce - http://www.pq.cz/cs/architektonicka-sekce.html
Extrémní kostým - http://www.pq.cz/cs/extremni-kostym.html
Intersekce - http://www.intersection.cz/
Scenofest - http://scenofest.pq.cz/
Světlo a zvuk - http://www.pq.cz/cs/svetlo-a-zvuk.html
PQ+ - http://www.pq.cz/cs/pqplus.html
PQ dětem - http://www.pq.cz/cs/pq-detem2011.html
Porota PQ - http://www.pq.cz/cs/porota11.html
Aktuální výzvy pro umělce - http://www.pq.cz/cs/vyzvy
Jak se zúčastnit PQ - http://www.pq.cz/cs/jak-se-zucastnit-.html


Přidej komentář