Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zkrocení zlé ženy s Vilhelmovou a Zachem na Letních shakespearovských slavnostech

vilhelmova zach LSS
21.04.2011 15:02 | Hru Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou v roli Kateřiny a Romanem Zachem v úloze Petruchia v režii Daniela Špinara připravuje jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 23. června do 4. září v Praze, Brně, Ostravě, Olšanech a na Slovensku. Předprodej vstupenek na všechna pražská představení začne v pondělí 18. dubna od 10.00 hod síti Ticketportal. Generálním partnerem festivalu je opět finanční skupina PPF.

Jiskřivou komedii o hubaté Kateřině a jejím důmyslném krotiteli Petruchiovi režíruje Daniel Špinar. Držitel Ceny Alfréda Radoka na sebe upozornil mnoha režiemi na předních českých divadelních scénách. „Zkrocení zlé ženy je úžasně vtipnou studií na téma namlouvacích rituálů lidských samečků a samiček,“ říká Daniel Špinar. Podle něj v sobě hra skrývá i velké pravdy: „Například, že lásce neporučíš, a pokud chce muž zkrotit ženu, podaří se mu to pouze tehdy, přeje-li si to sama žena… Tahle hra myslím mluví i o tom, jak může být osvobozující, když se žena nebojí být ženou a muž mužem. Shakespearovu komedii s mírně nekorektním názvem Zkrocení zlé ženy tak vnímám především jako hru o ženském zrození,“ dodává režisér.

„Kateřina je pro mě ženou svobody a nespoutanosti,“ říká Tatiana Vilhelmová o své postavě. „Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí. Ona hledá život! Vše, co roste a voní,“ uvádí herečka, která se na scéně už brzy potká s Romanem Zachem.

Přitažlivé je i další herecké obsazení. Kateřininu něžnou sestru Biancu hraje Lucie Štěpánková, držitelka ceny Thálie a známá tvář z televizních seriálů (Pojišťovna štěstí, Cesty domů). Biančina podnikavého nápadníka Lucencia ztvární populární herec a hudebník Vojtěch Dyk, jehož alternuje ho Matouš Ruml (seriál Comeback). O ruku Biancy usilují také David Novotný jako Horensio a Vladimír Marek coby Gremio. V úloze Baptisty, šlechtice z Padovy a otce obou dívek, uvidíme Pavla Kinkinčuka nebo Oldřicha Víznera.

Hru přeložil Martin Hilský, hudbu skládá Jan P. Muchow, scénu navrhla Iva Němcová, kostýmy Lucia Škandíková. Premiéra bude 29. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu. Pražskou premiéru bude mít letos slovensko-česká komedie Oko za oko – niečo za niečo: bujarou frašku o tom, jak nejlépe řídit stát, nastudoval režisér Michal Vajdička s Martinem Trnavským, Ivanou Jirešovou, Richardem Stankem ad.

Festival uvede i reprízy dříve úspěšných her: chybět nebude Jindřich IV. v úpravě a režii Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Norbertem Lichým a Ladislavem Mrkvičkou. Na programu zůstává i divácký hit Veselé paničky windsorské režiséra Jiřího Menzela s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. Opakovat se bude také Romeo a Julie, slavný příběh veronských milenců s Markem Holým, Terezou Dočkalovou a Jitkou Smutnou. Patrně naposled letos uvidíme v Praze i vydařené drama Antonius a Kleopatra s výborným česko-slovenským obsazením. Na Slovensku se připravuje Richard III.


Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.czPřidej komentář