Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zlomvaz 2011: Festival zaměřený na divadelního voyeura

zlomvaz 2011 festival
08.05.2011 10:47 | Divadelní festival představí to nejlepší z tvorby studentů vysokých uměleckých škol České a Slovenské republiky.

Mezinárodní divadelní festival Zlomvaz je již 18 let jedinečnou přehlídkou studentské umělecké tvorby. V období od 18. do 21. května Zlomvaz přinese více než 20 divadelních představení v Studiu Ypsilon a divadle DISK. Festival otevře velkolepé Slavnostní zahájení s koncerty Dana Bárty & Robert Balzar Tria a skupiny Photolab v Divadle Archa. Programová nabídka festivalu zahrnuje i unikátní taneční projekt, kabaretní večer, tématickou výstavu a bohatý hudební program.

Ústředním motivem 18. ročníku festivalu se stalo téma Voyeurismu. „Na vybraném tématu nás láká především opomíjený metaforický pohled na diváka jako voyeura. Každý člověk sedící ve tmě v hledišti se najednou stává divadelním voyeurem – pozoruje, očekává, těší se, má obavy, přemýšlí, představuje si, dělá závěry, má touhy…“ vysvětluje autorka konceptu Michaela Hubálková. „Hlavní linii festivalu, již tradičně tvoří soutěžní přehlídka nejlepších absolventských inscenací divadelních fakult čtyř vysokých uměleckých škol České a Slovenské republiky - AMU, JAMU, VŠMU a AU. Novinkou letošního ročníku je udělování dvou Cen Reflexu, a to v kategoriích Nejlepší herec a Nejlepší herečka,“ uvádí členka dramaturgické rady festivalu Eva Krenčíková. V porotě zasedne herečka Aňa Geislerová, herečka Petra Špalková, režisérka Natália Deáková, producent Jaroslav Slávik a divadelní kritik Vladimír Just.

Významnou součástí festivalu bude i Slavnostní zahájení a doprovodný hudební program. „Oficiálně festival zahájí alegorický divadelní průvod, který ve středu 18. května vyrazí v 17.30 z DAMU a poputuje pražským Starým městem do Divadla Archa, kde bude na návštěvníky od 18.30 čekat velkolepé Slavnostní zahájení i koncerty hudebníků Dana Bárty & Robert Balzar Tria a skupiny Photolab,“ nastiňuje Hanuš Jordan, organizátor doprovodného programu.

.„Pro letošní ročník festivalu vznikl v spolupráci DAMU, JAMU, VŠMU a skupiny VerTeDance i tématický taneční site-specific projekt s názvem Voyeur, který bude možné zhlédnout 20. a 21. května v prostorách DAMU.“ doplňuje tanečnice a produkční projektu Anna Dynková.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v rezervačním systému divadla DISK a Divadla Archa a v průběhu festivalu i v informačním centru v divadle DISK. Podrobný program jednotlivých akcí a další informace jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách festivalu www.zlomvaz.cz.


Festival Zlomvaz je místem setkávání studentů a pedagogů vysokých uměleckých škol, divadelních umělců a široké veřejnosti. Studenti zde mají možnost získat důležité kontakty pro svou budoucí profesní kariéru a veřejnost se seznámit s mladými divadelníky a současnými divadelními tendencemi. První ročník festivalu se konal již v roce 1994. Z malé přehlídky divadel se postupně stal etablovaným divadelním festivalem, který během čtyř dnů nabídne širokou nabídku kulturních projektů různých uměleckých žánrů. Mimo hlavní program divadelní soutěže, je součástí festivalu také doprovodný program plný večerních koncertů, workshopů či seminářů. Stejně jako každý rok festival organizují studenti druhého ročníku katedry produkce DAMU.

Přidej komentář