Magazín kulturního dění v Praze a okolí

12. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů

12. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů
12. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů
27.06.2016 19:29 | redakce ZaKulturou.cz

Už 12 let se v nechorských vinných sklepích U Jeňoura koná jedinečné mistrovství v sekání sektů. Každý rok se pořadatelé snaží pro návštěvníky této akce připravit skvělá vína, gastronomii, zajímavosti a atmosféru. Letos se to podařilo skutečně na jedničku. Ale vezměme to pěkně po pořádku.

Po té, co se otevřely Jeňourovy brány, návštěvníci po předložení vstupenky obdrželi skleničku a Romaric Chavy, majitel vinařství Chavy-Chouet, naléval jako welcome drink svůj Crémant de Bourgogne blanc de blancs. Tento crémant si návštěvníci mohli vychutnávat po celou dobu konání akce, jelikož na akci bylo dovezeno 300 lahví tohoto šumivého vína.

Hosty při příchodu uvítali vojáci francouzské armády Středoevropské Napoleonské společnosti.

Co se při sekání odehrávalo:

-          vyhlášený Jeňourův raut – 100 % pokrmů pochází z jejich kuchyně a udírny, včetně dezertů a moučníků od jejich skvělé cukrářky

-          akci moderoval Libor Nazarčuk – majitel společnosti Moravský sommelier a provozovatel vinoték http://www.moravskysommelier.cz/

-          zúčastnilo se na 400 hostů

-          degustace šumivých vín z České republiky i celého světa včetně 12 champagne – celkem 176 vzorků

-          ochutnávka tichých vín ze všech čtyř moravských podoblastí

-          o doutníky se letos postaral Zdeněk Zajíc, který s sebou přivezl nepřeberné množství doutníků Perdomo

-          charitativní rozměr akce – sekání sektů diváky pro Nadační fond Českého rozhlasu SVĚTLUŠKA – letos se vybralo rekordních 20 320,00 Kč (loni 17 000,00 Kč) – zájemci o sekání se zavážou oči a on naslepo sekne (viz video z loňska: http://www.sekanisektu.cz/)

-          soutěž o nejrychlejší vypití nejmenší láhve šumivého vína na čas – výtěžek šel také na Nadační fond Českého rozhlasu SVĚTLUŠKA – každý měl možnost za dobrovolný příspěvek vypít na čas sekt o objemu 125 ml – 4 nejrychlejší muži a 2 nejrychlejší ženy se pak utkali na pódiu – vítězem se stal pan Marcel Sítník, který dosáhl neuvěřitelného času 3,79 vteřiny

-          přítomen byl ředitel Nadačního fondu ČR SVĚTLUŠKA, pan Přemysl Filip

V porotě zasedli:

 • Martin Pastyřík – prezident Asociace sommelierů ČR
 • Ivo Dvořák – viceprezident Asociace sommelierů ČR
 • Doc. Ing. Miloš Michlovský, DrSc. – majitel společnosti Vinselekt Michlovský
 • Milan Krejčí – sommelier společnosti Merlot d’Or – trojnásobný vítěz Mistrovství ČR v sekání sektů
 • Kamil Prokeš – Vinařství Proqin, trojnásobný vítěz Mistrovství ČR v sekání sektů
 • Michal Jandl – sommelier Vinný bar Grand Cru – trojnásobný vítěz Mistrovství ČR v sekání sektů

Před vyhlášením výsledků soutěže proběhla exhibice trojnásobných mistrů ČR v sekání sektů (Milan Krejčí předvedl sekání za jízdy na koloběžce, Kamil Prokeš sekal se svými malými syny, Michal Jandl předvedl ohnivou show, kdy například sekal lahve stojící na hrdle).

V rámci sekání proběhla degustace Meursault z vinařství Chavy-Chouet z lahví magnum:

 1. vzorek – Meursault Narvaux 2014 – 0,75 l
 2. vzorek – Meursault Clos des Corvées de Citeau Monopole 2014 – 1,5 l
 3. vzorek – Meursault Casse-Tête 2014 – 1,5 l
 4. vzorek – Meursault 1er Cru Les Genevrières 201 – 1,5 l
 5. vzorek – Meursault Clos des Corvées de Citeau Monopole 1986 – 3 l – ročník narození Romarica Chavyho – jeho otec Hubert Chavy nalahvoval celkem 5 takových lahví, tato byla předposlední, poslední si Romaric schovává na oslavu svých 30. narozenin, která proběhne v listopadu

Romaric pak několika zájemcům ještě podepsal lahve svého crémantu.

Vítězem (z osmi skvělých sekáčů) se nakonec stal Lukáš Tetřev z restaurace Kastrol z Prahy, který sekal tágem, sekerou, obrázkem svého šéfa, šavlí, kastrolem, prstenem, na bradě, lahev postavenou na předloktí, lahev na lahvi….), druhé místo vybojoval Filip Nagy – sommelier společnosti Moravský sommelier, a bronzovou příčku obsadila Dagmar Fialová – Vinařství Proqin.

Nejrychleji vypitá láhev sektu 125ml v mužské kategorii

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura

Uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů v jehož průběhu byl ustanoven rekord v oblasti nejrychleji vypité láhve nejmenšího sektu o objemu 125ml. V průběhu  3:79 sec. se podařilo Marcelu Sitníkovi ze Zlína vypít tuto malou láhev. Podmínkou rekordu bylo i polknutí obsahu úst. Rekordní čas byl oficiálně změřen a zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 11.června 2016 ve  Vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách – Nechory  v rámci akce 12. ročníku mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů.

Nejrychleji vypitá láhev sektu 125ml v ženské kategorii

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura

Uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů v jehož průběhu byl ustanoven rekord v oblasti nejrychleji vypité láhve nejmenšího sektu o objemu 125ml. V průběhu  5:72 sec. se podařilo Heleně Slaninové z Valtic vypít tuto malou láhev. Podmínkou rekordu bylo i polknutí obsahu úst. Rekordní čas byl oficiálně změřen a zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 11.června 2016 ve  Vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách – Nechory  v rámci akce 12. ročníku mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů.

ŠEST nejrychleji useknutých sektů šavlí při jízdě na koloběžce

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura

Uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů v jehož průběhu byl ustanoven rekord v oblasti nejrychleji useknutých šesti sektů při jízdě na koloběžce. V průběhu  28:28 sec. se podařilo Milanovi Krejčímu postupně a při jízdě na koloběžce seknout láhve  6 sektům . Rekordní čas byl oficiálně změřen a zaevidován do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 11.června 2016 ve  Vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách – Nechory  v rámci akce 12. ročníku mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů.

Duo seknutí láhve sektu nejmladšími sekáči

Moravský sommelier Libor Nazarčuk a Vinný sklep U Jeňoura

Uspořádali 12. ročník mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů v jehož průběhu byl ustanoven rekord v oblasti seknutí láhve v bratrském provedení Dominika a Mikuláše Prokešových, kdy v době seknutí láhve sekyrkou, za účasti svého tatínka, bylo bratrům 2 resp. 3 roky. Rekord byl oficiálně zaevidováno do České databanky rekordů  Agentury Dobrý den Pelhřimov dne 11.června 2016 ve  Vinném sklepě U Jeňoura v Prušánkách – Nechory  v rámci akce 12. ročníku mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektů.

Po skončení soutěže se ke slovu dostala cimbálová muzika.

Text a foto: Merlot d’Or www.merlot.cz


12. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů
12. ročník Mistrovství ČR v sekání sektů


Tagy: mistrovství, sekt


Přidej komentář