Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Speciální várku Budvaru ochutná papež František

bu01
Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil v doprovodu sládka Adama Brože přichází požehnat speciální várku světlého budvarského ležáku
06.09.2017 12:59 | Ladislav Lhota

Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil v úterý 5. září požehnal speciální várku piva, které zástupci Budějovického Budvaru 13. prosince předají ve Vatikánu osobně papeži Františkovi. Pivo z požehnané várky bude stočené do limitované edice 122 atypických lahví o objemu jednoho litru. V České republice budou požehnané pivo čepovat pouze českobudějovické restaurace Vatikán a pivovarská Budvarka.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Nezvyklého aktu ve varně Budějovického Budvaru se vedle žehnajícího biskupa zúčastnili představitelé pivovaru i zástupci médií. „Iniciativa otevírá nové vztahy se Svatým stolcem. Plánovanou společnou návštěvu ve Vatikánu vnímám jako výraz poděkování a vděčnosti za pastorační službu papeže Františka. Věřím, že tato událost se stane dobrou tradicí a posílí spolupráci mezi církví, městem, pivovarem a Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci,“ uvedl Vlastimil Kročil.

Budějovický Budvar posílá podobný dar do Vatikánu poprvé v historii. „Uvařit pivo pro papeže Františka je pro pivovar a náš tým obrovská čest. Se Svatým otcem se rozdělíme o náš světlý ležák, který od dob založení pivovaru vaříme tradičním řemeslným a dlouhodobě prověřeným postupem,“ zdůraznil Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru, jenž doprovodil žehnajícího biskupa při prohlídce výrobních prostor v pivovaru.  

Budvarský ležák patří mezi nejznámější produkty z Českých Budějovic na světě. Znají ho spotřebitelé v téměř osmdesáti zemích a podílí se zhruba jednou pětinou na českém vývozu piva. Požehnané pivo bude po uzrání za tři měsíce stočené do limitované edice 122 atypických litrových lahví. Počet lahví odkazuje na 122 let od založení pivovaru, který pokračuje v mnohem starší tradici výroby budějovického piva sahající do roku 1265.

Lahve s požehnaným ležákem předají zástupci pivovaru Svatému otci 13. prosince během adventní generální audience v aule Pavla VI. ve Vatikánu. Audience se zúčastní českobudějovická delegace v čele s diecézním biskupem Vlastimilem Kročilem. Přítomní budou zástupci českobudějovické radnice, italský importér budvarského piva a množství českých poutníků. Záštitu nad iniciativou převzalo Velvyslanectví ČR při Svatém stolci.

Pivo ze speciální várky se bude v České republice čepovat pouze na dvou místech – v českobudějovické restauraci Vatikán a v pivovarské pivnici Budvarka. Lahve z limitované „vatikánské“ edice nebudou vůbec v prodeji.

(lho, tzp)
Foto Ján Honza, archiv Budějovického Budvaru

 


bu02
bu03
bu04
bu05
bu06


Přidej komentář